fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Repatriant – kto to jest? Definicja, synonimy, przykłady

Czy spotkaliście się kiedyś z określeniem repatriant? Kogo nazwiemy repatriantem? Jakie są synonimy słowa repatriant? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym tekście.

repatriant kto to jest kim jest jaki jest znaczenie definicja wyrazy pokrewne krzyżówka hasło hasła repatriant słownik Polszczyzna.pl

Repatriant – kto to jest? Definicja, czyli znaczenie słowa

  1. Repatriant to osoba, która wraca do ojczyzny po długim okresie przymusowego pobytu poza jej granicami. Ten przymusowy pobyt na obczyźnie mógł nastąpić w wyniku działań wojennych zmian granic lub przymusowych przesiedleń.

Repatriant – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, kim jest repatriant, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • przesiedleniec,
  • imigrant,
  • uchodźca,
  • tułacz,
  • zesłaniec.

Wyrazy pokrewne

  • repatriacja,
  • repatriantka,
  • repatriować

Repatrianci w Polsce

Zgodnie z ustawą o repatriacji w Polsce repatriantem jest osoba, która przybyła do Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy krajowej wydanej w celu repatriacji z zamiarem osiedlenia się na stałe. Osoba przybywająca do Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy krajowej w celu repatriacji nabywa obywatelstwo polskie z mocy prawa z dniem przekroczenia granicy RP (fakt przekroczenia granicy potwierdza stempel kontroli granicznej).

Za repatrianta może zostać uznana osoba, która jest polskiego pochodzenia oraz zamieszkiwała na stałe na terytorium: Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu albo azjatyckiej części Rosji.

Za repatrianta może być uznana również osoba, która uzyskała zezwolenie na pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako małżonek repatrianta.

W czasach PRL-u oficjalna propaganda nazywała repatriantami Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich, których po II wojnie światowej przymusowo wysiedlano z ich ziem ojczystych i osadzano na tzw. Ziemiach Odzyskanych.

Przykłady użycia słowa repatriant w literaturze

– Pan repatriant ? – zapytała. – Nie słyszę akcentu ani wileńskiego, ani lwowskiego.
– Nie jestem repatriantem - uśmiechnąłem się szukając gorączkowo wyjścia z sytuacji. Moje zaprzeczenia jeszcze zwiększyły ciekawość panienki. Tu gwoli prawdy muszę od razu zauważyć, że zainteresowanie młodej osoby przyjąłem z prawdziwą przyjemnością.

Jerzy Stawiński, Piszczyk

?

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X