fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Rodzajów czy rodzai? Która forma jest poprawna?

Rodzaj to gatunek czegoś wyróżniany ze względu na pewne cechy. Rodzajem jest także jednostka w systematyce roślin i zwierząt niższa od rodziny, obejmująca blisko spokrewnione gatunki lub jeden gatunek. Rodzaj to również cecha rzeczownika, która wpływa na jego końcówkę podczas deklinacji oraz na końcówki i formy innych części mowy, które występują w zdaniu obok danego rzeczownika. Problem z pisownią tego rzeczownika stanowi jego forma w liczbie mnogiej. Która z nich jest poprawna? Rodzajów czy rodzai? Od powiedź znajdziecie poniżej.

Rodzajów czy rodzai? Która forma jest poprawna?

Poprawne są obie formy: rodzajów i rodzai jednak z pewnym zastrzeżeniem. Wyjaśnienie znajdziecie poniżej.

Rodzajów czy rodzai? Jak to zapisać? Poprawna forma

Poprawne są obie formy i rodzajów, i rodzai.

Wyrazy rodzajów i rodzai to odmienione w dopełniaczu liczby mnogiej formy rzeczownika rodzaj. We współczesnym języku polskim dopuszcza się używanie obydwu form rzeczonego słowa. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wyłącznie forma rodzajów może być stosowana zarówno w mowie potocznej, jak i oficjalnej. Z kolei forma rodzai, powinna być stosowana tylko w mowie potocznej. Z tego względu zawsze najlepiej jest używać formy rodzajów.

Mimo że poprawne są obie formy i rodzajów, i rodzai, przy ich uzywaniu należy zachować pewną dozę ostrożności. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że wyłącznie forma rodzajów może być stosowana zarówno w mowie potocznej, jak i oficjalnej. Z kolei forma rodzai, powinna być stosowana tylko w mowie potocznej. Z tego względu zawsze najlepiej jest używać formy rodzajów.

Rodzajów czy rodzai? Przykłady zdań

  • W sklepie można kupić wiele rodzajów damskiego obuwia, między innymi buty sportowe, szpilki, baleriny.
  • Piekarnia oferuje do wyboru dużo rodzajów ciast.
  • W tej cukierni jest dużo rodzai lodów.
  • Do wyboru mamy wiele rodzai pieczywa.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.