fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Rojst – co znaczy to enigmatyczne słowo? Wyjaśnienie i pochodzenie

Gdyby słowa dało się porównać do rzeczy, to rojst byłoby bumerangiem. Nawet nie takim zwykłym, lecz w brązowym kolorze, gdzieniegdzie pokrytym mchem. Dlaczego wyraz rojst porównujemy właśnie do zabawki, która wyrzucona – zawsze wraca? Co właściwie oznacza to słowo? Czy jest ono dziś używane? Przygotowaliśmy dla Was tekst, który będzie odpowiedzią na wszystkie te pytania!

Rojst-–-co-znaczy-to-enigmatyczne-słowo-Wyjaśnienie-i-pochodzenie-słowa-rojst - Polszczyzna.pl

Znaczenie i pochodzenie słowa rojst

Słowo to pochodzi od litewskiego wyrazu raistas i oznacza nic innego jak bagno, mokradło lub miejsca podmokłe najczęściej pokryte mchem. Odmiana tego słowa nie jest skomplikowana i wygląda następująco:

l. pojedyncza:

M. rojst
D. rojstu
C. rojstowi
B. rojst
N. rojstem
Ms. rojście
W. rojście

l. mnoga:

M.rojsty
D. rojstów
C. rojstom
B. rojsty
N. rojstami
Ms. rojstach
W. rojsty

Słowem tym najczęściej posługują się myśliwi, przyrodnicy, a także osoby mieszkające przy granicy polsko-litewskiej. Jednak coraz częściej pojawia się także we współczesnej sztuce – zarówno artystycznej, jak i filmowo-serialowej.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Sposób na zobrazowanie historii

Nasz bohater słowny przewijał się przez kulturę nieustająco. Dzieła z użyciem wyrazu rojst zachwycały i rozbudzały ciekawość. Taki tytuł sprawia, że wiele osób na pewno zastanawia się, jak odniesienie do mokradeł ma się do całości. O tym pobudzaniu zmysłów czytelnika myślał już w 1947 roku Tadeusz Konwicki, pisząc powieść „Rojsty”. Innym przykładem może być Wincenty Pol, który ubarwił nim swoją „Pieśń o ziemi naszej”:

Nieba bledsze, trawy rzedsze,
Rojsty grząskie, groble wąskie

Księgarnia Polszczyzna.pl

Słowo jak bumerang wróciło do kultury

Litewskie raistas na nowo zamiast z obrazem mokradła może kojarzyć się Polakom z kulturą. W 2018 roku powstał serial „Rojst” w reżyserii Jana Holoubka – przez wielu uznawany za jeden z najlepszych seriali polskich zeszłego roku. Galerie sztuki ponownie zapełniają się wystawami, w których rojst staje się słowem mającym przyciągnąć odbiorcę. A my zdecydowaliśmy się o nim napisać!

A Wy? Gdzie najczęściej spotykacie się z tym wyrazem? A może znacie inne słowa, o których możemy napisać?

Napisane przez

Miłośniczka Polskiego Języka Migowego, czeskiej kultury i zespołu Bon Jovi. Interesuje się sztuką, dziedzictwem kulturowym i organizacją wydarzeń kulturalnych. Relaksuje się, pisząc teksty, czytając poezję i pijąc kawę.