Rok Romantyzmu Polskiego 2022 w 200. rocznicę wydania Ballad i romansów. Obchody Roku Romantyzmu przez instytut Adama Mickiewicza i Nadwyraz.com
Dziewczyna czuje – odpowiadam skromnie –
A gawiedź wierzy głęboko:
Czucie i wiara silniej mówi do mnie,
Niż mędrca szkiełko i oko.
Martwe znasz prawdy, nieznane dla ludu,
Widzisz świat w proszku, w każdej gwiazd iskierce;
Nie znasz prawd żywych, nie obaczysz cudu!
Miej serce i patrzaj w serce!
Adam Mickiewicz, Romantyczność
ROK ROMANTYZMU POLSKIEGO 2022
Decyzją sejmu RP 2022 rok został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego. Wszystko za sprawą 200. rocznicy wydania Ballad i romansów Adama Mickiewicza. Zbiór ukazał się w 1822 roku w Wilnie jako pierwsza część tomu Poezyj. Wśród 14 utworów znalazło się dzieło Romantyczność ze słynną sentencją „Miej serce i patrzaj w serce”. To właśnie ta mickiewiczowska ballada jest powszechnie uważana za literacki manifest polskiego romantyzmu. Pojawia się w niej słynna postać Karusi oszalałej z tęsknoty za zmarłym Jasieńkiem, która wprowadza do literatury nową jakość egzystencjalną opartą na czuciu i wierze.
Romantyzm w Polsce jest epoką szczególną: to właśnie wtedy zrodziła się idea niepodległościowa, która pośrednio przyczyniła się do uzyskania suwerenności w 1918 roku. Jego spuścizna była na nowo odczytywana w każdej następnej epoce literackiej. Niezwykle cenny jest dorobek twórczy samego Mickiewicza. Ten najwybitniejszy wieszcz narodowy, poeta, filozof, tłumacz i wykładowca akademicki tworzył m.in. ballady, sonety, dramaty romantyczne. Jest także twórcą prądu filozoficzno-historycznego określanego jako mesjanizm polski.
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE OBCHODOM ROKU ROMANTYZMU
Rokowi Romantyzmu Polskiego towarzyszyło wiele ważnych wydarzeń i projektów, między innymi 11. odsłona Narodowego Czytania organizowanego od 2012 roku przez Prezydenta RP. W 2022 roku lekturą Narodowego Czytania były Ballady i Romanse. W obchody Roku Romantyzmu Polskiego zaangażował się również Instytut Adama Mickiewicza, realizując projekty, których celem było ukazanie, jak niezwykle aktualnym rezerwuarem wyobraźni i wrażliwości jest dziedzictwo romantyczne. Tradycja romantyczna bowiem nadal silnie oddziałuje na polskich i zagranicznych twórców, tym samym stwarzając możliwość do dialogu językiem sztuki i ekspresji artystycznej. Dowodzą tego chociażby dwa projekty Instytutu Adama Mickiewicza, w których podjęto się nowatorskiej interpretacji Ballad i romansów. Wideoinstalacja The Romantic Mikołaja Baliszewskiego prezentowana w przestrzeni miejskiej Paryża i Berlina pozwala przypadkowym przechodniom na zetknięcie się z poezją Mickiewicza w aktorskiej interpretacji oraz w angielskim i francuskim tłumaczeniu. Z kolei kompozycja Ballady i romanse na jazzowo Nikoli Kołodziejczyka z tekstami Jacka Szymkiewicza to współczesna, jazzowa wersja Mickiewiczowskich ballad.
KOSZULKA I AM ROMANTIC
Z okazji Roku Romantyzmu Polskiego marka Nadwyraz.com wypuściła kolekcję ubrań ROK ROMANTYZMU nawiązującą do literatury, muzyki i malarstwa tego okresu. Oprócz Mickiewicza nie zabrakło w niej takich postaci jak: Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński, Cyprian Kamil Norwid, Narcyza Żmichowska, Aleksander Fredro, Fryderyk Chopin i Stanisław Moniuszko.
Jednym z najciekawszych projektów jest koszulka z minimalistycznym nadrukiem I AM ROMANTIC stworzona we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. Koszulka nawiązuje do najważniejszej ballady w zbiorze Mickiewicza, Romantyczność, a jej fioletowy kolor symbolizuje magię, tajemnicę, zmierzch i duchowość charakteryzujące epokę romantyzmu. Dodatkową inspiracją wizualną był rysunek Tomasza Zana z listu do Mickiewicza (1820) przedstawiający serce i promieniście rozmieszczone odnośniki do kosmicznej sfery zmysłów.
Koszulka jest już dostępna w sprzedaży w limitowanej wersji. To bez wątpienia nieszablonowy pomysł na prezent dla miłośnika literatury polskiej, zwłaszcza epoki romantyzmu i twórczości Adama Mickiewicza.