fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

RRSO – co to jest? Definicja, wymowa i najważniejsze informacje

RRSO to tajemnicze hasło, które pojawia się często w reklamach banków i firm udzielających pożyczek, a także ofert związanych z zakupami na raty. Co to jest RRSO? Czy to skrót czy skrótowiec? Wszystko wyjaśniamy w naszym artykule.

RRSO - co to jest? Znaczenie, definicja, wyjaśnienie, wymowa. Słownik Polszczyzna.pl

RRSO – co to jest? Definicja słowa

RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Brzmi skomplikowanie? Już tłumaczymy. RRSO wskazuje, jaki całkowity koszt musi ponieść kredytobiorca podczas zaciągania zobowiązania finansowego.

RRSO to wartość wyrażona jako procent od całkowitej kwoty kredytu i ujmowana w stosunku rocznym. W myśl ustawy o kredycie konsumenckim każda instytucja, która udziela pożyczek lub kredytów, musi przedstawić tę wartość w sposób jednoznaczny i zrozumiały dla klienta. Potencjalny kredytobiorca ma wtedy możliwość przeanalizowania różnych ofert i wybrania najkorzystniejszej.


Z czego się składa RRSO?

Zazwyczaj w skład RRSO wchodzą m.in. oprocentowanie i ubezpieczenie kredytu, prowizja za jego udzielenie i rozpatrzenie wniosku kredytowego czy koszty dodatkowych usług.

RRSO – skrót czy skrótowiec?

Podstawową różnicą między skrótami a skrótowcami jest kwestia ich występowania w języku mówionym. Skrótowce to wyrazy, które powstały ze skrócenia wielowyrazowej nazwy i pojawiają się w piśmie oraz mowie. Przykładami skrótowców są: ZUS, BHP, UAM czy PAN.

Natomiast skróty nie są wyrazami, tylko sposobem zapisu wyrazów, i nie występują w języku mówionym – piszemy np., ale mówimy na przykład, piszemy m.in., ale mówimy między innymi, piszemy dr, ale mówimy doktor. W związku z tym RRSO zaliczamy do skrótowców.

RRSO – najczęstsze związki wyrazowe

  • RRSO wynosi
  • niższe, wyższe, niskie, wysokie RRSO,
  • korzystne RRSO,
  • kalkulator RRSO,
  • wskaźnik RRSO,
  • RRSO kredytu,
  • obliczyć RRSO.

RRSO – o czym warto pamiętać

  • RRSO w języku angielskim to APR – annual percentage rate.
  • RRSO to wyraz nieodmienny, czyli w każdym przypadku gramatycznym przyjmuje formę RRSO: mówię o RRSO, ile wynosi RRSO, podajcie RRSO, jakie wysokie RRSO itd.
  • Wymawiamy go w następujący sposób: [er-er-eso] z akcentem na o.

RRSO – przykłady użycia

Firmy pożyczkowe mają nowy problem: UOKiK zarzuca im, że w różny sposób wyliczają rzeczywistą roczną stopę oprocentowania swoich pożyczek (RRSO). Rzeczywiście, niektóre znalazły ciekawy patent na „cudowne” obniżenie RRSO. Zapewne zgodny z prawem, ale czy nie wprowadza on konsumentów w błąd?

Maciej Samcik, UOKiK ma nowego haka na firmy pożyczkowe. Jak liczyć RRSO?, „Gazeta Wyborcza”, 8.07.2013

UOKiK nałożył ponad 1,7 mln zł kary finansowej. Bank zobowiązał się do również rekompensaty publicznej. Stopa oprocentowania, całkowita kwota kredytu, rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO), czas obowiązywania umowy, całkowita kwota do zapłaty, wysokość rat – te informacje powinny znaleźć się w każdej reklamie kredytu konsumenckiego w sposób umożliwiający ich odczytanie i zrozumienie.

Kara za mały druk na ulotkach reklamujących kredyty, 4.08.2017 www.rp.pl

Napisane przez

Absolwentka filologii polskiej, specjalistka ds. contentu i storytellingu. Czyta zawsze i wszędzie, pisze blog i co nieco do szuflady. W czasie wolnym wędruje po górach i uczy się języka czeskiego.