Skrót wyrazu rysunek. Jak poprawnie go utworzyć?
Zapis skrótów może sprawić nie małe problemy. Jak wygląda poprawnie utworzony skrót od wyrazu rysunek? Kiedy możemy go zastosować? Gdzie można go znaleźć? Poniżej znajdziecie wyjaśnienia w tych kwestiach oraz zasadę, która pomoże zapamiętać poprawny zapis.
Skrót wyrazu rysunek. Jak wygląda? Poprawna forma
Czytając różne książki, na przykład szkolne podręczniki, czasem możemy w nich znaleźć również ilustracje. Mogą to być obrazy, zdjęcia, schematy. Zwykle opatrzone są pewnym skrótem oraz liczbą porządkową, a także wyjaśnieniem, co na danym rysunku się znajduje.
Ten skrót to oczywiście rys. To jedyna poprawna forma tworzenia tego skrótu.
Jak łatwo zauważyć gdy tworzymy skrót od słowa rysunek, a więc rys., wykorzystujemy do tego jedynie trzy pierwsze litery tego wyrazu. Na końcu stawiamy kropkę. To tez jest bardzo ważne jeśli chodzi o poprawność skrótu.
Zapisując skrót od słowa rysunek, czyli rys., stosujemy tutaj zasadę, która mówi, że jeżeli ostatnia litera skrótu, nie jest równocześnie ostatnią literą wyrazu, który skracamy, po skrócie stawiamy kropkę. Skrót rys. zawsze czytamy jako całe słowo.
Skrót wyrazu rysunek. Przykłady użycia w literaturze
- Kąty między wartościami tych atomów są ściśle określone (zgodnie z rys. 2.10) i jednakowe w przypadku wiązań peptydowych tworzonych przez różne aminokwasy.
Leokadia Kłyszejko-Stefanowicz, Cytobiochemia, Biochemia niektórych struktur komórkowych
Skrót wyrazu rysunek. Przykłady użycia w prasie
- Pojazd A jadący pasem ruchu 3, przedstawiony na rys. 1 i 2, powinien wjechać na pas 1 […].
Zjazd z ronda Grunwaldzkiego, „Dziennik Polski – Motoryzacja”