fbpx

Stalkować – co to znaczy? Definicja, synonimy, słownik

Są na świecie takie zjawiska, które czasami trudno jest wyrazić w ojczystym języku, aby oddać pełny sens ich znaczenia. Sięgamy wówczas po zapożyczenia językowe. Tak też jest w przypadku słowa stalking, od którego pochodzi czasownik stalkować będący tematem poniższego tekstu. Na czym polega to zjawisko? Jakich innych odpowiedników można użyć, aby oznaczały to samo? Treść tego artykułu udzieli Wam odpowiedzi na te pytania.

Stalkować - co to znaczy? Czyli co? Definicja, przykłady, etymologia. Poradnik i słownik Polszczyzna.pl

Stalkować – czyli co? Co to znaczy? Definicja słowa

Co oznacza czasownik stalkować? To obsesyjnie i uporczywie nękać inną osobę. Stalkować to śledzić, osaczać i prześladować kogoś, utrudniając mu życie i zagrażając jego bezpieczeństwu. Osobę, która dopuszcza się stalkowania, nazywamy stalkerem/stalkerką. W polskim kodeksie karnym stalking stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.


Sklep Nadwyraz.com

Stalkować – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to znaczy stalkować, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • Prześladować,
  • nagabywać,
  • osaczać,
  • naprzykrzać się.

Stalkować – etymologia wyrazu

Termin stalking został zapożyczony do polszczyzny z języka angielskiego. Angielskie stalking oznacza 'podchody; skradanie się’. Od tego słowa w języku polskim utworzył się czasownik stalkować, oznaczający wszystkie czynności noszące znamiona stalkingu.

📰 Zapisz się na nasz darmowy newsletter i bądź na bieżąco z nowymi publikacjami na Polszczyzna.pl!


Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na otrzymywanie informacji o nowych artykułach oraz produktach związanych z serwisem Polszczyzna.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera na zasadach opisanych w polityce prywatności.

Stalkować – wyrazy pokrewne

  • Stalking,
  • stalker,
  • stalkerka,
  • stalkowanie.

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X