fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Stoik – kto to jest? Definicja, synonimy, słownik

Kim jest stoik? To wbrew pozorom nie tylko zwolennik stoicyzmu, czyli jednej ze szkół filozoficznych w antycznej Grecji. Obecnie to słowo ma również bardziej potoczne znaczenie. Kogo zatem – oprócz filozofa – możemy określić stoikiem? Odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście.

Stoik - kto to jest? Kim jest? Co to znaczy? Wyjaśnienie, synonimy, przykłady. Słownik Polszczyzna.pl

Stoik – czyli kto? Kto to jest, co to znaczy? Definicja słowa

1 Stoikiem nazywamy zwolennika stoicyzmu – kierunku filozoficznego, którego założycielem był Zenon z Kition. Przekonania stoika uznają cnotę za najwyższe i jedyne dobro, która jest rozumiana jako życie zgodne z zasadami rozumu.

2 Kto jest stoikiem w znaczeniu potocznym? W ten sposób określamy osobę, która panuje nad sobą, swoimi emocjami, zachowując równowagę duchową i niewzruszony spokój w podchodzeniu do wszystkich spraw.


Stoik – wyrazy pokrewne

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrazu stoik

Ludzie skryci często istotnie więcej potrzebują szczerego omówienia swoich uczuć i smutków niż ludzie wylewni. Najsurowszy na pozór stoik jest ostatecznie człowiekiem i wdzierając się śmiało i życzliwie w taką milczącą duszę wyrządza się jej niekiedy pierwszorzędną przysługę.

Charlotte Brontë, Dziwne losy Jane Eyre

Ćwiczenie stoickie właściwego stylu życia to ćwiczenie umysłu w uwadze, przytomności, to rozwijanie samoświadomości, która pozwala unikać błędnych opinii i decyzji. Stoik, by osiągnąć ten ideał, powtarzał wielokrotnie w ciągu dnia maksymy życiowe, które pozwalały mu zapanować nad żywiołem wewnętrznych burzy duszy i umysłu. Była to swoista technika treningu duchowego. Posłuchajmy Epikteta: Nie staraj się, by wydarzenia były takie, jak chcesz, lecz chciej, by były takie, jakie są, a uzyskasz pogodę.

Maria Zowisło, Filozofia i sport Horyzonty dialogu

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X