fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Sutenerstwo – co to znaczy? Definicja, etymologia, przykłady, słownik

Sutenerstwo to wyraz występujący w polszczyźnie od lat. Powiązany jest z życiem niekoniecznie zgodnym z prawem oraz normami społecznymi i moralnymi. Kojarzy się ze światem mafii, przekrętów i rozpusty. A co dokładnie oznacza? Jest to czynność, a może zawód? Wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu!

Sutenerstwo - co to jest? Co znaczy? Definicja i synonimy. Słownik Polszczyzna.pl

Sutenerstwo – co to jest? Znaczenie wyrazu

Sutenerstwo jest jednym z nielegalnych zawodów, polegającym na czerpaniu korzyści z cudzego nierządu. Osoba, która się tym zajmuje, sprawuje opiekę nad prostytutkami – zapewnia ochronę, zdobywa dla nich nowych klientów, umawia spotkania oraz wykonuje wiele innych czynności związanych z organizacją pracy seksualnej. Nieraz owa pomoc jest tylko pozorna, ponieważ wiąże się również z zastraszaniem kobiet i wyłudzaniem od nich pieniędzy.


Sutenerstwo – pochodzenie wyrazu, czyli o etymologii

Słowo to pochodzi od wyrazu sutener oznaczającego osobę zajmującą się sutenerstwem. Jego podstawa słowotwórcza przywędrowała do polszczyzny z języka francuskiego. W oryginale brzmi souteneur (‘wspierać, podtrzymywać’).

Sutenerstwo – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co znaczy sutenerstwo, co to jest, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:

  • kuplerstwo,
  • stręczycielstwo,
  • rajfurstwo,
  • bycie alfonsem.

Sklep Nadwyraz.com

Sutenerstwo – wyrazy pokrewne

Sutenerstwo można traktować jako wyraz, który powstał od słowa sutener. Kolejnym leksemem z tej rodziny jest sutenerka, czyli kobieta wykonująca ten zawód. Sutenera (pomieszczenie użytkowe w piwnicy budynku, przystosowane również do zamieszkania w nim), współcześnie niekojarzona ze swoją podstawą, również pochodzi od nazwy tejże profesji. Była ona nielegalna, zatem siedziba musiała być ukrywana, a podziemne pomieszczenia były odpowiednim miejscem.

Sutenerstwo – odmiana wyrazu

liczba pojedyncza
M. sutenerstwo
D. sutenerstwa
C. sutenerstwu
B. sutenerstwo
N. sutenerstwem
Ms. sutenerstwie
W. sutenerstwo

Wyraz nie jest używany w liczbie mnogiej.

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrazu sutenerstwo

Przykłady użycia wyrazu sutenerstwo w literaturze

Jaro od dawna był podejrzewany o sutenerstwo. Z całą pewnością zajmował się werbowaniem kobiet i prawdopodobnie ich przerzutem na Zachód, do domów publicznych.

Joanna Szymczak, Ewa i złoty kot

Pewien dziennikarz amsterdamski zapewniał nas, że nawet świat przestępczy miał swego spowiednika, który w ramach drugiej akcji ewangelizacyjnej udzielał rozgrzeszenia wiernym trudniącym się sutenerstwem.

Marian Pankowski, Ksiądz Helena: wybór utworów dramatycznych

Napisane przez

Absolwentka polonistyki UW, studentka komunikacji wizerunkowej UWr. Miłośniczka kotów oraz ciągłego odkrywania nowych miejsc. Przygoda z językiem przerodziła się w fanatyczne poszerzanie wiedzy o leksyce i etymologii.

X