fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Sweter czy swetr? Wyjaśniamy, co właściwie zakładamy

Kto z nas jako dziecko przynajmniej raz usłyszał: „Jak ci gorąco, to ściągnij ten swetr!”? No właśnie… chyba każdy. Co więcej, to słowo bardzo często możemy usłyszeć także w sklepach czy podczas zwyczajnych rozmów ze znajomymi. Jak zatem ten przedziwny twór słowny pojawił się w polszczyźnie?

Sweter czy swetr? Wyjaśniamy, co właściwie zakładamy - Polszczyzna.pl

Mam dwa swetry, jeden swetr mogę ci podarować!

Otóż właśnie! Winą za dręczący nasze uszy swetr można obarczyć liczbę mnogą. Ludzie często odmieniają wyrazy analogicznie do tych, które są im znane. Przykładem mogą tu być liczne słowa z końcówką -tr, takie jak: wiatr, litr czy metr. W słowie sweter e jest ruchome i coraz częściej słyszy się tłumaczenie, że skoro są dwa metry, a jeden metr, to dlaczego nie może być jeden swetr, skoro są dwa swetry...

Czy w takim przypadku sweter jest wyjątkiem?

Nie! Sweter należy do grupy wyrazów z końcówką -ter, w których w przypadkach zależnych e nie występuje. Innym przykładem takiego słowa jest chociażby znane i lubiane przez miłośników języka polskiego słowo plaster (lub jak błędnie mawiają inni plajster), które również podczas odmiany „pozbywa się” swojego e.

A Was które źle odmieniane słowo doprowadza do białej gorączki? ?

Artykuł Sweter czy swetr? Wyjaśniamy, co właściwie zakładamy został przygotowany przez zespół redakcyjny specjalizujący się w poradach językowych. Wszystkie zagadnienia językowe są weryfikowane na podstawie oficjalnych i aktualnych słowników języka polskiego. Informacje zawsze są sprawdzone oraz rzetelne. W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego wyraz sweter jest poprawny, a swetr – nie.

?

Napisane przez

Miłośniczka Polskiego Języka Migowego, czeskiej kultury i zespołu Bon Jovi. Interesuje się sztuką, dziedzictwem kulturowym i organizacją wydarzeń kulturalnych. Relaksuje się, pisząc teksty, czytając poezję i pijąc kawę.