fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Świeżak czy świerzak? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Mylenie w pisowni „rz” i „ż” należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. Z treści poniższego tekstu dowiecie się, która forma jest poprawna, świeżak czy świerzak oraz kogo lub co nazywa się tym określeniem.

Świerzak czy świeżak - jak to zapisać? Jak się pisze? Poprawna forma. Słownik Polszczyzna.pl

Poprawna jest tylko forma świeżak.

Świeżak czy świerzak? Poprawna forma

Omawiany rzeczownik pochodzi od przymiotnika świeży. Zatem poprawną formą zapisu tego słowa jest wariant z ż, czyli świeżak. Przymiotnik świeży prawdopodobnie pochodzi od czeskiego svezi i prasłowiańskiego określenia svez. Jak widać, w obu tych przypadkach zachodzi oboczność ż:z. Zasady pisowni polskiej jasno określają, że w tego typu sytuacjach dany wyraz należy zawsze zapisywać przez ż.

Świeżak jest żartobliwym określeniem nowej osoby w danym środowisku, grupie czy zespole. Świeżakiem nazywa się też osobę niedoświadczoną w jakiejś dziedzinie, którą dopiero co zaczęła się zajmować. Natomiast w gwarze więziennej świeżak to nowy więzień w celi.

Świeżak czy świerzak? Przykłady zdań

  • Mój kuzyn zapisał się do drużyny piłkarskiej. Chociaż jest świeżakiem, gra całkiem dobrze.
  • Studenci pierwszego roku są na uczelni świeżakami.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X