fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Sznyt – co to jest? Definicja, synonimy, słownik

Wyraz sznyt może być Wam znany, ponieważ występuje w polszczyźnie pod wieloma znaczeniami. Chociaż są one zupełnie rozbieżne, to z pewnością któreś z nich nie jest Wam obce. Co kryje się pod pojęciem sznyt? Jakie synonimy ma ten wyraz? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule

Sznyt. Co to jest, co znaczy? Znaczenie, synonimy, słownik Polszczyzna.pl

Sznyt – czyli co? Co to jest, co to znaczy? Definicja słowa

Poszczególne znaczenia słowa sznyt wyglądają następująco:

1O sznycie mówimy wówczas, gdy w ten sposób określamy cechy wyglądu, sposobu bycia, ubierania się lub stylu, które są charakterystyczne dla jakiegoś środowiska i uznawane w nim za najbardziej właściwe, stanowiące wzór. Sznyt to modny, szykowny strój lub eleganckie zachowanie.

2Sznyt to potoczna nazwa cięcia na skórze. W środowisku przestępczym sznyt ma świadczyć o odwadze i odporności danej osoby na ból lub też określić ją jako przynależną do środowiska.

Blizna, którą określamy sznytem, oznacza również tę powstałą po samookaleczeniu. Zadawanie sobie tego typu ran może świadczyć o próbie zwrócenia na siebie uwagi lub potrzebie zagłuszenia bólu psychicznego.

3W poligrafii mianem sznytu określa się znak w postaci cienkiej kreski poza obszarem strony pokazujący, w którym miejscu publikacja ma być przycięta na wymiar po jej wydrukowaniu i oprawieniu.


Sznyt – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to znaczy sznyt, co to jest, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

Sznyt – synonimy w pierwszym znaczeniu

  • Fason,
  • szyk,
  • elegancja.

Sznyt – synonimy w drugim znaczeniu

  • Cięcie,
  • blizna,
  • szrama.

Sznyt – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym słowem

  • Sportowy, europejski, hollywoodzki sznyt,
  • mieć sznyt,
  • mieć, robić sznyty.

Etymologia wyrazu sznyt

Wyraz sznyt należy do grupy germanizmów, to znaczy, że jego źródłem jest język niemiecki. Sznyt pochodzi od niemieckiego Schnitt, co oznacza 'cięcie, krój, wykrój'.

Przykłady użycia wyrazu sznyt

Dziś samookaleczenie wiąże się często z przyjęciem do grupy środowiskowej, nierzadko kryminogennej. Sznyty są tu dowodem odwagi. Czasami źródłem kaleczenia się jest chęć doznania rozkoszy, niektórzy robią to z poczucia samotności, a jeszcze inni z potrzeby ukarania się. Wszystkie te mechanizmy mają charakter bardzo autodestrukcyjny. Samookaleczenie się wskazuje na to, że ktoś cierpi, jest ostatnim krzykiem rozpaczy, szczególnie u nastolatków, próbą zwrócenia na siebie uwagi oraz tuszowaniem bólu psychicznego bólem fizycznym. Wiele osób, które dokonują samookaleczenia, nie zdaje sobie z tego sprawy, szczególnie w sytuacjach, kiedy stanowi to normę środowiskową. Jednak każdy przypadek na pewno wymaga terapii u psychologa. Ale bardzo trudno jest określić, jak długo będzie musiała ona trwać, ponieważ samookaleczenie się jest tylko objawem, pod którym nie wiadomo co może się ukrywać. Wierzchołkiem góry lodowej.

Patrycja Szymanek, Żyletki Kobietki, „Cosmopolitan” nr 07

Kolejnym ważnym atrybutem prestiżu okazuje się sposób spędzania wolnego czasu. W ubiegłym roku Polacy wyjeżdżali za granicę, by wypocząć lub pozwiedzać, ponad 7 mln razy. Nie wystarczy więc już weekend w Pradze czy wakacje na Krecie, by swemu wypoczynkowi nadać prestiżowy sznyt. – Wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego dawno przestały uchodzić za prestiżowe – uważa Katarzyna Opoczka z biura podróży TUI.

Piotr Sarzyński, Drabina prestiżu, „Polityka” nr 2620

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.