fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

W stanie czy wstanie? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

W stanie czy wstanie? Jak poprawnie to zapisać? Którą z tych form wybrać, by nie popełnić błędu? Pierwszą czy drugą? A może obie z nich są jednakowo poprawne? Jeżeli macie co do tego wątpliwości, przeczytajcie poniższy tekst. W jego treści znajdziecie wyjaśnienia.

W stanie czy wstanie? Która forma jest poprawna?

Obie formy są poprawne. Zależą od kontekstu. Wyjaśnienie poniżej.

W stanie czy wstanie? Poprawna forma

Tutaj odpowiedź brzmi: obie formy są poprawne. Jednak należy pamiętać, że każda z nich używana jest w innym kontekście. Obie formy brzmią identycznie i dlatego mogą być ze sobą mylone. Aby nie popełnić błędu, konieczne jest poznanie znaczenia obu wyrażeń.

W stanie pisane osobno jest wyrażeniem przyimkowym, czyli połączeniem przyimka z inną częścią mowy: rzeczownikiem, liczebnikiem, zaimkiem czy przysłówkiem. Zgodnie z zasadą większość wyrażeń przyimkowych zapisywana jest rozdzielnie. Wyrażenie w stanie  występuje najczęściej w konstrukcji być w stanie, co oznacza móc, potrafić, ale oznacza również  sytuację, w której ktoś się znajduje.

Natomiast wstanie pisane razem to jedno słowo. Jest formą czasownika wstać, odmienioną w trzeciej osobie liczby pojedynczej w czasie przyszłym. Znaczenie tego słowa jest następujące: 'zmienić pozycję ciała z leżącej lub siedzącej na stojącą'.

W stanie czy wstanie? Przykłady zdań

  • Czy będziesz w stanie mnie dzisiaj odwiedzić?
  • Nie jestem w stanie zrozumieć tego, dlaczego tak się zachowujesz.
  • Powiedziała, że jutro wstanie wcześniej.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X