fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Wakat – co to jest? Definicja i przykłady użycia

Z pojęciem wakat możemy spotkać się podczas rozmów lub przeglądania ogłoszeń. Jednak jak to w języku polskim bywa, to słowo ma więcej niż jedno znaczenie. Okazuje się, że wakat możemy znaleźć również w książkach. Co nazywamy wakatem? Tego możecie się dowiedzieć z poniższego tekstu.

Wakat. Co to jest, co znaczy? Czym jest? Znaczenie, synonimy, słownik Polszczyzna.pl

Wakat – etymologia słowa

Wakat jest wyrazem pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od vacāre – ‘być wolnym, próżnym’.

Wakat – co to jest? Co to znaczy? Definicja słowa

1 Przede wszystkim wakatem określa się wolną posadę, czyli stanowisko, które nie jest obsadzone i czeka na objęcie przez kogoś. Dotyczy to wszelkich miejsc pracy.

2Wakat występuje również w książkach. Terminem tym nazywa się stronę, która w ogóle nie jest zadrukowana. Wakatami są często drugie strony książki oraz strony przedtytułowe kolejnych rozdziałów.


Wakat – połączenia wyrazowe

  • Wakaty policyjne, urzędnicze,
  • wakat na stanowisku,
  • ilość, liczba wakatów,
  • jest, powstał wakat,
  • obsadzić, uzupełnić wakat,
  • mieć, zapełnić wakaty,
  • długi wakat,
  • czas, okres wakatu,
  • wakat trwał ileś, nastąpił wakat.

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrazu wakat w prasie

Propozycje pracy dla nauczycieli trafiają do nas głównie z urzędów pracy, agencji zatrudnienia oraz szkół niepublicznych. Zapotrzebowanie na nowe kadry zgłaszają nie tylko szkoły, również w przedszkolach są ciągle wakaty.

A. Peplińska, K. Netka, Szkoły i przedszkola szukają nauczycieli, „Dziennik Bałtycki”

Od kilku miesięcy mieszkańcy bloków przy ul. Piastów od nr 3 do 13, Brackiej 21 i Chorzowskiej od nr 186 do 204 nie mają swojego dzielnicowego. W rejonie nr 40 na tym stanowisku jest wakat. Zdaniem policjantów wakat nie oznacza jednak, że nikt w tych miejscach nie pracuje. Jego obowiązki realizuje najczęściej dzielnicowy z sąsiadującego rejonu.

Jest wakat, będzie komisariat, „Dziennik Zachodni”

Jacek Krawczyk, rzecznik kujawsko-pomorskiego garnizonu policji, nie jest w stanie podać, ilu funkcjonariuszy odeszło ze służby po zmianie władzy. – Ludzie przychodzą i odchodzą codziennie. Mamy ponad trzysta wakatów – tłumaczy Krawczyk.

Piotr Ożadowicz, Wyprzedzić „Krwawego Ludwika”, „Trybuna

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X