Z dziada pradziada – co to znaczy? Definicja, synonimy i przykłady użycia
Czasem można usłyszeć stwierdzenie, że ktoś na przykład jest z dziada pradziada mieszkańcem jakiegoś miasta, regionu albo uprawia jakiś zawód. Na pewno domyślacie się, co oznacza to wyrażenie. O tym też jest poniższy tekst. Poznajcie dokładne znaczenie tego wyrażenia oraz jego synonimy.
Z dziada pradziada – co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie wyrażenia
- Z dziada pradziada mówimy, gdy coś ma miejsce od wielu pokoleń. Z dziada pradziada można być na przykład mieszkańcem Warszawy. Oznaczać to może kultywowanie pewnych tradycji, zwyczajów, które są związane z daną rodziną i jej historią. Na Śląsku częsta była tradycja, w której z dziada pradziada pracowano w górnictwie. Istniały też inne zawody niejako dziedziczone z pokolenia na pokolenia. Na przykład kowal zazwyczaj przekazywał kuźnię swojemu synowi.
Z dziada pradziada – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co to znaczy z dziada pradziada, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:
- od dawien dawna,
- od dawna,
- od dzieciństwa,
- od dziecka,
- od maleńkości,
- od zawsze,
- od dłuższego czasu,
- z dawien dawna,
- z dawna,
- długo.
Przykłady użycia wyrażenia z dziada pradziada w literaturze
– Panie sędzio, niechże pan wspomni Zbawiciela! – zawołała siostra.
– Ja siostrze coś powiem, ja coś powiem! Jestem katolik, rzymski katolik z dziada pradziada, szlachcic polski. Wierzę w Pana Jezusa, w opiekę Najświętszej Maryi Panny, we wszystko wierzę, co mi dała religia i moja Polska kochana.
Andrzej Szczypiorski, Początek
Swoją drogą Szuman miał rację mówiąc wtedy, że my, z dziada pradziada, myślimy: jak trwonić pieniądze? a oni: jakby je zrobić? Pod tym względem byliby już dziś pierwszymi na świecie, gdyby ludzka wartość zasadzała się tylko na pieniądzach. Ale co mi tam!…
Bolesław Prus, Lalka