fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Z powodu czy spowodu? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia łączna i rozdzielna sprawia chyba najwięcej problemów jeśli chodzi o poprawność językową. Tym bardziej gdy dochodzi do tego zapis głosek dźwięcznych i bezdźwięcznych. Z treści tego tekstu dowiecie się która z form jest poprawna, z powodu czy spowodu. Poznacie także zasadę, która pomoże Wam w utrwaleniu sobie prawidłowej pisowni.

Z powodu czy spowodu? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma z powodu.

Z powodu czy spowodu? Jak to zapisać? Poprawna forma

Poprawną formą jest wyłącznie zapis rozdzielny z wykorzystaniem dźwięcznej spółgłoski z, a więc z powodu. Z powodu jest tak zwanym wyrażeniem przyimkowym, czyli stanowi połączenie przyimków z rzeczownikami lub przysłówkami, liczebnikami i zaimkami.

Zgodnie z regułami ortografii języka polskiego wyrażenia przyimkowe zawsze zapisujemy rozdzielnie. Jedynym wyjątkiem są zrosty, które piszemy łącznie.

Pisownię z użyciem spółgłoski z można zatem wytłumaczyć tym, że wyrażenie to nie jest zrostem, a zatem spółgłoska z nie została ubezdźwięczniona. Jest to taki sam przyimek, jaki występuje w innych pytaniach, np. Z jakiego powodu?, Z czego to wynika?. Gdy nie znajduje się przed bezdźwięcznym p, wyraźnie daje się usłyszeć, że jest to dźwięczne z, dlatego musi zostać ono właśnie tak zapisane.

Wyrażenie z powodu oznacza, że coś stało się z jakiejś przyczyny. Może być to spowodowane działaniem człowieka albo wydarzyć się bez jego udziału lub też wydarzyć się z przyczyny całkiem od niego niezależnej.

Z powodu czy spowodu? Przykłady zdań

  • Z powodu awarii, wieczorem nie było prądu.
  • Bardzo proszę o usprawiedliwienie nieobecności mojej córki z powodu choroby.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X