Zawadiacki, czyli jaki? Znaczenie i synonimy słowa
Zawadiacki nie należy do słów, które są mało znane. Kogo lub co możemy nazwać zawadiackim? Jakie są synonimy tego słowa? Odpowiedzi oczywiście w poniższym tekście.
Zawadiacki – co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa
- Zawadiacki to określenie pewnego typu ludzkiego charakteru. Ktoś, kto jest zawadiacki, jest osobą skłonną do wywoływania awantur. Zawadiacki lubi szukać pretekstów do bójki. Zawadiackiego często charakteryzuje brak pokory. Ale zawadiackim możemy też określać kogoś pełnego werwy. Przymiotnik ten pochodzi od słowa zawadiaka.
Zawadiacki – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co to znaczy zawadiacki, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:
- buńczuczny,
- zadziorny,
- zaczepny,
- napastliwy,
- hardy,
- przekorny,
- wojowniczy,
- bojowy.
Wyrazy pokrewne
- zawadiaka (osoba, która jest skłonna do wywoływania awantur),
- zawadiacko,
- zawadiackość,
- zawadiactwo.
Przykłady użycia słowa zawadiacki w literaturze
Wilczur prędko otworzył pudło, wyjął zeń piękne palto z czarnego, lśniącego futra o długim, jedwabnym włosie, narzucił je sobie na ramiona, na głowę włożył zawadiacko kołpaczek z dwoma filuternie zwisającymi ogonkami, na rękę wsunął mufkę i z rozradowanym uśmiechem przejrzał się w lustrze: wyglądał arcykomicznie. Rzucił okiem na służbę, by sprawdzić wrażenie, lecz we wzroku gosposi i lokaja było tylko zgorszenie.
Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Znachor
Nie mogło być chwili gorzej wybranej. Karolina ścierpła na samą myśl, że teraz ma tańczyć solo tego zawadiackiego kozaka… Chciała już kategorycznie odmówić, lecz z nagła dostrzegła w tłumie Cezarego. I on także prosił, żeby tańczyła. Zatrzęsło się w niej serce od pańskiej, władczej, ukrainnej, kresowej dumy.
Stefan Żeromski, Przedwiośnie