fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Zgoła czy z goła? Która forma jest poprawna?

Zapis niektórych wyrażeń w naszym języku ojczystym, którym jest język polski, potrafi przysporzyć nie lada kłopotów. Dotyczy to między innymi pisowni łącznej i rozdzielnej. Tak też jest w przypadku zwrotu będącego tematem poniższego tekstu. Która forma jest prawidłowa? Zgoła czy z goła? O tym możecie przeczytać poniżej.

Zgoła czy z goła? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest wyłącznie forma zgoła.

Zgoła czy z goła? Jak to zapisać? Poprawna forma

Zgoła to słowo należące do grupy wyrażeń przyimkowych, którego poprawną formą jest zapis łączny. W języku polskim funkcjonowało już w XVII wieku, prawdopodobnie od około 1645r.  Zgoła jest słowem, które w trakcie rozwoju języka polskiego stało się zrostem.  Zatem jego pisownia uwarunkowana jest historycznie Z tego powodu, zgodnie z zasadą,  zawsze powinno być zapisywane  jako jedno słowo.

Zgoła to inaczej zupełnie, kompletnie, czy absolutnie. Może oznaczać także coś, co wystąpiło w stopniu większym, niż się spodziewano i z reguły odnosi się do pewnych cech. Często może być również stosowane do podkreślenia różnic.

Zgoła czy z goła? Przykłady zdań

  • Wyniki sprawdzianu, były zgoła inne niż spodziewali się tego uczniowie.
  • Miały zgoła odmienne zdania w tej kwestii.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X