fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Żona czy małżonka? Czy to wyrazy, które możemy swobodnie wymieniać?

Najczęściej mówimy o parze po ślubie mąż i żona. Kiedy opowiadamy o swoich poślubionych partnerach, również najłatwiej przychodzą nam krótkie formy. I słusznie! Czasem jednak możemy usłyszeć bardziej oficjalne określenia: małżonka, małżonek. Czy w każdej sytuacji są one poprawne?

Żona czy małżonka? Czy to wyrazy, które możemy swobodnie wymieniać? - Polszczyzna.pl

Żona czy małżonka?

Teoretycznie możemy powiedzieć małżonka o swojej żonie i najczęściej zdarza nam się to w żartach, które mają odgrywać sytuację bardziej formalną, np. kiedy mężczyzna powie: Ach, ta moja punktualna małżonka, podczas gdy żona po raz kolejny się spóźnia. Kiedy jednak będzie on rozmawiał z partnerką, nie zwróci się do niej małżonko, tylko żono.

Małżonka – oficjalnie o żonie kogoś innego

Z pewnością rozmówca będzie wiedział, o kim mówimy, jeśli usłyszy o małżonce. Oficjalnie jednak jest to wersja zarezerwowana dla okoliczności urzędowych oraz takich, w których oficjalnie mówimy o partnerze/partnerce osoby, z którą wiążą nas formalne relacje, np. służbowe. Podsumowując, o swoim mężu albo znanym nam mężu przyjaciółki nie powiemy małżonek. Kiedy jednak przesyłamy oficjalne życzenia szefowej, bardziej poprawnie będzie, jeśli wspomnimy, że adresatem życzeń jest również jej małżonek, a nie mąż.

Mamy nadzieję, że wyłapiecie ten niuans i będziecie wiedzieć, czy w danym kontekście mówić o żonie czy małżonce.

Artykuł Żona czy małżonka? Czy to wyrazy, które możemy swobodnie wymieniać? został przygotowany przez zespół redakcyjny specjalizujący się w poradach językowych. Wszystkie zagadnienia językowe są weryfikowane na podstawie oficjalnych i aktualnych słowników języka polskiego. Informacje zawsze są sprawdzone oraz rzetelne. W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego wyrazy żona oraz małżonka są poprawne, ale nie powinno się ich używać zamiennie.

Napisane przez

Absolwentka kulturoznawstwa i copywriterka z zamiłowaniem do nauki o języku. Zamieniła pracę dokumentalistki na etat w agencji reklamowej. Po godzinach czyta książki psychologiczne, testuje zdrowe przepisy i szydełkuje.