fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

10 słówek, które zwiększą Twoją elokwencję. Część 2

To kolejny odcinek cyklu o nazwie 10 słówek, które zwiększą Twoją elokwencję. W każdej części będziemy brać pod lupę mądrze brzmiące słowa, wyjaśnimy ich znaczenie i dodamy ciekawostki na ich temat. Jesteście gotowi na kolejną porcję? ☺

1 Pandemonium

Słówko to brzmi demonicznie. I słusznie, pandemonium to królestwo szatana i demonów lub, w drugim znaczeniu, przerażające sytuacje, wydarzenia lub miejsca. Zamiast mawiać „masakra!”, możemy wzbogacić swój język, używając tego jakże wyrazistego słowa.

2 Nomenklatura

Czyli nazewnictwo (łacińskie „nomen” to imię, nazwa). Dotyczy ogółu nazw i terminów w jakiejś dziedzinie, np. sztuki, nauki. Ciekawe jest drugie znaczenie pojęcia „nomenklatura”. Nomenklatura to określenie uprzywilejowanej grupy ludzi obejmujących stanowiska kierownicze w instytucjach i urzędach państwowych.

3 Anhedonia

To słowo brzmi bardzo przyjemnie, ale z niczym przyjemnym nie powinno się kojarzyć. Anhedonia to niezdolność do odczuwania przyjemności i radości. Może to być jedna z cech depresji.

4 Promiskuizm/promiskuityzm

Zjawisko zwane z angielska „one night stand” ma swoje naukowe określenie. Przypadkowe kontakty seksualne z często zmienianymi partnerami pozbawione miłości to promiskuizm.

5 Rachityczny

Naszym zdaniem jest to słówko urokliwe. Zacznijmy go używać zamiennie z takimi określeniami jak lichy, słaby, wykrzywiony.

6 Oniryczność, oniryzm

Kto z nas nie lubi spać? A kto z nas nie lubi miłych snów? Bywają i tacy, którzy nie odróżniają rzeczywistości od snu. „Oniryczny” to określenie dotyczące czegoś związanego ze snem, odnoszącego się do niego. W literaturze mianem oniryzmu określamy ukazanie rzeczywistości na kształt snu (hiszpański barokowy poeta i dramaturg Pedro Calderon de la Barca napisał nawet utwór „Życie snem”).

7 Nonkonformista

Lubisz mieć swoje zdanie? Jesteś krytyczny i refleksyjny? Chadzasz własnymi ścieżkami? Z pewnością jesteś nonkonformistą. To człowiek sprzeciwiający się bezkrytycznemu uleganiu normom i opiniom obowiązującym w danym środowisku.

8 Kabotyn

To słówko zapożyczone z francuskiego oznacza wędrownego aktora, komedianta. Kabotynem nazywamy osobę nastawioną na osiągnięcie jakiegoś efektu. Taki człowiek ucieka się do tanich chwytów, aby zaimponować innym. Postawę kabotyna nazywamy kabotynizmem.

9 Interlokutor

To synonim słówka „rozmówca”. A interlokucja to po prostu dawne określenie rozmowy. Brzmi mądrze, prawda?

10 Entropia

To chaos, bezład. To słowo pozwoli nam w elokwentny sposób wyrazić dezaprobatę dla bałaganu i braku reguł w domu. Zacytujmy zdanie z dramatu Sławomira Mrożka „Tango”: „W tym domu panuje bezwład, entropia i anarchia!”. Dociekliwym dodajmy, że entropia to także pojęcie specjalistyczne z dziedziny termodynamiki.

Znaczenia których z tych słówek nie znaliście? A może wiecie już to wszystko i chcecie trudniejsze przykłady? Jesteście gotowi na III część?

Napisane przez

Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej na UAM w Poznaniu. Od 2013 r. pracuje jako nauczycielka języka polskiego, zajmuje się również pisaniem tekstów. Język ojczysty uwielbia od zawsze.