fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Poza tym czy po za tym? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Pisownia łączna i rozdzielna jest jedną z tych rzeczy, które sprawiają duże trudności użytkownikom języka polskiego. Jak poprawnie zapisać wyrażenie, które w zdaniu służy do podawania nowych informacji na omawiany wcześniej temat? Poza tym czy po za tym? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Poza tym czy po za tym? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma: poza tym.

Poza tym czy po za tym? Poprawna forma

Jedyną poprawną formą zapisu tego wyrażenia jest wariant poza tym, czyli z pisownią rozdzielną w postaci dwóch osobnych słów. Pozostałe formy takie jak po za tym czy pozatym są niepoprawne. Zwrot poza tym jest tak zwanym wyrażeniem przyimkowym. W języku polskim większość tych wyrażeń zapisujemy rozdzielnie.

Wyrażenie przyimkowe poza tym, stanowiące partykułę wprowadzającą do wypowiedzi nowe informacje, zapisujemy rozdzielając przyimek poza od zaimka wskazującego tym.

Uzasadnia to reguła, która nakazuje rozłączny zapis większości wyrażeń przyimkowych, czyli połączeń przyimka z inną częścią mowy: rzeczownikiem, przysłówkiem, zaimkiem czy liczebnikiem.

Poza tym czy po za tym? Przykłady zdań

  • Nie chcę wychodzić z domu. Jest zimno, a poza tym jestem zmęczona.
  • Te buty są bardzo wygodne, a poza tym świetnie pasują do tego stroju.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.