fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Alma Mater – znaczenie, pochodzenie, synonimy

Alma Mater intuicyjnie na pewno każdemu kojarzy się z językiem łacińskim, ale czy wszyscy znają definicję tego związku wyrazowego? Jakie są jego synonimy? Zapraszamy do zagłębienia się w tajniki łaciny.

Alma Mater co to jest czym jest znaczenie definicja hasło hasła krzyżówka pojęcie jak nazwać inaczej synonim wyrazy pokrewne przykłady użycia słownik Polszczyzna.pl

Alma Mater

Alma Mater to wyrażenie używane często przez studentów oraz wykładowców uczelni wyższych. Pojawia się też w ciepłych wspomnieniach absolwentów takich miejsc. Co zatem oznacza? Dlaczego wiąże się akurat ze studiami? Wszystkiego dowiecie się poniżej!

Alma Mater – co to jest? Co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa

  1. Zwrot Alma Mater najprościej można zdefiniować jako „uczelnia wyższa”. Odnosi się głównie do uniwersytetów. Zawiera pozytywne konotacje – mówi się tak na ogół o tych uczelniach, które wzbudzają u nadawcy komunikatu przyjemne skojarzenia, na przykład dumę.

Alma Mater – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest Alma Mater, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • uczelnia,
  • szkoła wyższa,
  • akademia,
  • uniwersytet.

Alma Mater – kolokacje

Zwrot ten nie posiada wielu kolokacji, jednak najczęściej spotykanym połączeniem wyrazowym jest „moja/nasza Alma Mater”.

Alma Mater – pochodzenie wyrazu

Jak już wspomniano, etymologia wskazuje, że wyraz został zapożyczony z języka łacińskiego. W dosłownym tłumaczeniu na polski znaczy „matka karmicielka”. Stąd jego użycie w kontekście szkolnictwa – uczelnia jako miejsce karmiące wiedzą.

Wyrazy pokrewne i odmiana

Alma Mater zostało zapożyczone w całości z języka łacińskiego (forma i treść) i nie przeszło procesu spolszczenia, co oznacza, że funkcjonuje w naszym języku w oryginalnej formie. Powoduje to, że nie zostało zaadaptowane do polskiej gramatyki i nie tworzy form pokrewnych ani nie jest odmieniane przez przypadki.

Przykłady użycia Alma Mater w literaturze

Od kilku lat pod waszym rektoratem uczę się w tej Alma Mater. Jakżebym waszej nauki nie czcił!

Maria Rodziewiczówna, Lato leśnych ludzi

Polska to zarówno tradycja jednego z najświetniejszych uniwersytetów Europy, Jagiellońskiej Alma Mater, jak i sejmikowych burd i zaściankowych zajazdów.

Krzysztof Teodor Toeplitz, Mój wybór: rzeczy mniejsze

?

Napisane przez

Absolwentka polonistyki UW, studentka komunikacji wizerunkowej UWr. Miłośniczka kotów oraz ciągłego odkrywania nowych miejsc. Przygoda z językiem przerodziła się w fanatyczne poszerzanie wiedzy o leksyce i etymologii.

X