Alma Mater – znaczenie, pochodzenie, synonimy
Alma Mater intuicyjnie na pewno każdemu kojarzy się z językiem łacińskim, ale czy wszyscy znają definicję tego związku wyrazowego? Jakie są jego synonimy? Zapraszamy do zagłębienia się w tajniki łaciny.
Alma Mater
Alma Mater to wyrażenie używane często przez studentów oraz wykładowców uczelni wyższych. Pojawia się też w ciepłych wspomnieniach absolwentów takich miejsc. Co zatem oznacza? Dlaczego wiąże się akurat ze studiami? Wszystkiego dowiecie się poniżej!
Alma Mater – co to jest? Co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa
- Zwrot Alma Mater najprościej można zdefiniować jako „uczelnia wyższa”. Odnosi się głównie do uniwersytetów. Zawiera pozytywne konotacje – mówi się tak na ogół o tych uczelniach, które wzbudzają u nadawcy komunikatu przyjemne skojarzenia, na przykład dumę.
Alma Mater – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest Alma Mater, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.
- uczelnia,
- szkoła wyższa,
- akademia,
- uniwersytet.
Alma Mater – kolokacje
Zwrot ten nie posiada wielu kolokacji, jednak najczęściej spotykanym połączeniem wyrazowym jest „moja/nasza Alma Mater”.
Alma Mater – pochodzenie wyrazu
Jak już wspomniano, etymologia wskazuje, że wyraz został zapożyczony z języka łacińskiego. W dosłownym tłumaczeniu na polski znaczy „matka karmicielka”. Stąd jego użycie w kontekście szkolnictwa – uczelnia jako miejsce karmiące wiedzą.
Wyrazy pokrewne i odmiana
Alma Mater zostało zapożyczone w całości z języka łacińskiego (forma i treść) i nie przeszło procesu spolszczenia, co oznacza, że funkcjonuje w naszym języku w oryginalnej formie. Powoduje to, że nie zostało zaadaptowane do polskiej gramatyki i nie tworzy form pokrewnych ani nie jest odmieniane przez przypadki.
Przykłady użycia Alma Mater w literaturze
Od kilku lat pod waszym rektoratem uczę się w tej Alma Mater. Jakżebym waszej nauki nie czcił!
Maria Rodziewiczówna, Lato leśnych ludzi
Polska to zarówno tradycja jednego z najświetniejszych uniwersytetów Europy, Jagiellońskiej Alma Mater, jak i sejmikowych burd i zaściankowych zajazdów.
Krzysztof Teodor Toeplitz, Mój wybór: rzeczy mniejsze
?