fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Alter ego – co to znaczy? Definicja, synonimy, słownik

Alter ego to wyrażenie, które można rozumieć w dwojaki sposób. Może być zarówno pozytywne, jak i negatywne. Co to jest alter ego? Z jakiego języka pochodzi? Wyjaśnienia znajdziecie w poniższym tekście.

Alter ego - co to jest? Definicja, wyjaśnienie, synonimy. Słownik Polszczyzna.pl

Alter ego – pochodzenie wyrażenia, czyli o etymologii

Wyrażenie alter ego pochodzi z łaciny. Tłumaczy się je jako 'drugie/drugi ja'.

Alter ego – co to jest? Co to znaczy? Definicja wyrażenia

W języku polskim wyrażenie alter ego występuje w dwóch znaczeniach:

1W pierwszym znaczeniu mianem alter ego określa się osobę, która jest pokrewna komuś pod względem duchowym (tzw. pokrewieństwo dusz). W tym znaczeniu alter ego to osoba zaufana, bliski przyjaciel, powiernik.

2W drugim znaczeniu alter ego to określenie oznaczające drugą część czyjejś osobowości wewnątrz tej samej osoby, jej druga tożsamość, a także druga część rozdwojonej jaźni. Jeżeli taka postać ma dobry charakter, jej alter ego ma zły i odwrotnie – jeżeli postać ma charakter zły, jej alter ego jest dobre.


Alter ego – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest alter ego, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • Kopia,
  • naśladowca,
  • sobowtór,
  • pokrewna dusza,
  • przeciwieństwo.

Sklep Nadwyraz.com

Alter ego – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym wyrażeniem

  • Alter ego autora, bohatera, pisarza, reżysera,
  • filmowe, literackie, moje, swoje, twoje alter ego.

Alter ego w literaturze

Określenie to stosuje się też w odniesieniu do postaci literackiej lub filmowej, która utożsamiana jest z autorem dzieła, w którym ta postać występuje. Bohater może ukazywać nie tylko znane wszystkim cechy autora, lecz także te, które są z jakichś względów tłumione, skrywane (np. przez to, że nie są akceptowane przez społeczeństwo) bądź takie, które autor chciałby posiadać, zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i charakter (bycie odważnym, przystojnym, śmiałym).

Przykłady

Wielu z Was widziało pewnie film Gruby i chudszy z Eddiem Murphym w roli głównej. Zagrał on w nim podwójną rolę: nieśmiałego profesora Shermana Klumpa oraz jego alter ego – aroganckiego Buddy’ego Love'a.

Również w komiksach o superbohaterach znajdziemy liczne przykłady alter ego, np.:

  • Superman (jego alter ego: Clark Kent),
  • Spider-Man (jego alter ego: Peter Benjamin Parker),
  • Batman (jego alter ego: Bruce Wayne),
  • Kapitan Ameryka (jego alter ego: Steven „Steve” Rogers),
  • Wonder Woman (jej alter ego: Diana z Themysciry).

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrażenia alter ego

A tak człowiek poczciwy, ucieszywszy się tak złymi, jako i dobrymi przykłady, ucieszywszy się takimi dziwnymi przysmaki, co jest prawy przyjaciel, jakochmy się tu o tym nasłuchali, ma to u siebie uważyć jako sancta sanctorum, jako ma sobie przyjaciela i obierać, i, obrawszy, jako mocno a nieodmiennie przy nim w swej stateczności stać, nieobłudnie, ale w prawej szczyrości, a zwać go sobie alter ego, to jest: drugi ja. Gdyż między takimi cnotliwymi ludźmi prawie drugi ja zawżdy mieszkać musi. Gdyż szczęście i nieszczęście, radość i przygodę, wszytko to za swe własne mają, jednako tego spólnie używają i jednako się we złym cieszą, a z dobrego się radują. A z jaką też tego i sławą, i rozkoszą używają, tochmy się już o tym nasłuchali.

Mikołaj Rej, Żywot człowieka poczciwego

Andrzej Grabowski zmienia image. Jeszcze niedawno paradował z czupryną na głowie i bujnym wąsem, a w chwilach dobrego humoru parodiował swoje telewizyjne alter ego: Ferdka Kiepskiego.

Grabowski nieKiepski, „Dziennik Zachodni”

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X