fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Balejaż – co to jest? Definicja, przykłady użycia

Mówisz balejaż, myślisz – technika fryzjerska. Skojarzenie jest jak najbardziej adekwatne. Na pewno wszystkie kobiety wiedzą, na czym polega wykonywanie balejażu, ponieważ okazuje się, że ma on całkiem spore grono wielbicielek. Jeśli jednak ktoś nie wie, a chciałby się tego dowiedzieć, choćby z czystej ciekawości, to potrzebne wyjaśnienia odnajdzie w niniejszym artykule poświęconym słowu balejaż.

Balejaż co to jest przykłady wyjaśnienie odmiana znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Balejaż – co to takiego? Krótka historia balejażu

Balejażem nazywa się metodę koloryzacji włosów oraz fryzurę powstałą w wyniku tego zabiegu. Technika ta została opracowana w latach 70. XX w. we Francji.

Balejaż polega na farbowaniu wybranych pasemek włosów w celu ich rozjaśnienia przez nakładanie na nie farby w różnych odcieniach.

Samo słowo balejaż jest spolszczeniem francuskiego balayage – ‘zamiatanie’. Określenie wzięło się stąd, że wykonywanie balejażu, czyli ruchy pędzla podczas nakładania farby, przypominają czynność zamiatania. Ma to zapewnić większą intensywność kolorów.

Klasyczny balejaż był bardzo modny szczególnie w latach 90. Standardem było łączenie czarnych, bordowych i bardzo jasnych pasemek. Dzisiaj wielu ekspertów fryzjerstwa patrzy na takie połączenie krytycznym okiem. Mimo że ten trend fryzjerski był dość popularny, z czasem zaczął uchodzić za synonim złego gustu, a nawet jego braku.


Balejaż wraca do łask

Jak powszechnie wiadomo, moda lubi powracać. Dotyczy to także balejażu. Na przestrzeni lat metoda jego wykonywania nieco się zmieniła, dzięki czemu zyskał całkiem nową, odświeżoną formę. Obecnie balejaż stanowi podstawę wykonywanych w salonach fryzjerskich rozjaśnień włosów.

Dziś balejażem określa się przede wszystkim farbowanie włosów za pomocą różnych odcieni tego samego koloru. Dzięki tak wykonanemu koloryzowaniu można optycznie zwiększyć objętość fryzury, dlatego balejaż najlepiej sprawdza się w przypadku włosów cienkich i rzadkich. Dodatkowo może wizualnie rozjaśnić cerę. Wiele kobiet docenia te efekty końcowe.

W odpowiednio wykonanym balejażu bazowy kolor farby powinien być jak najbardziej zbliżony do naturalnego odcienia włosów danej osoby. Przejścia pomiędzy kolorami mają być subtelne, a miejscami niezauważalne. W rezultacie poszczególne pasemka pomalowanych włosów powinny być cienkie, nie mogą się od siebie zbytnio odznaczać, tylko wtapiać w całą fryzurę.

Poza tym mistrzowie fryzjerstwa twierdzą, że balejaż nie niszczy włosów tak bardzo jak ich standardowa koloryzacja. Do rodzajów współczesnego balejażu zalicza się: baby lights, ombre, sombre, flamboyage.

Balejaż – przykłady użycia

  • Balejaż można wykonać samodzielnie w domu, ale najlepiej zrobić go w salonie fryzjerskim.
  • W porannym programie telewizyjnym fryzjerka pokazywała technikę wykonywania balejażu.

Balejaż – połączenia wyrazowe

  • Zrobić balejaż,
  • delikatny, lekki, modny balejaż,
  • balejaż na włosach krótkich, długich,
  • pasemka i balejaże.

Balejaż – odmiana wyrazu

liczba pojedyncza
M. balejaż
D. balejażu
C. balejażowi
B. balejaż
N. balejażem
Ms. balejażu
W. balejażu
liczba mnoga
M. balejaże
D. balejaży
C. balejażom
B. balejaże
N. balejażami
Ms. balejażach
W. balejaże
Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrazu balejaż w literaturze i prasie

Melania robi balejaż, potrafi pięknie wyglądać przed kamerami i wykonała mnóstwo subtelnej pracy, która przyniosła wspaniałe efekty. Sprawia jednak wrażenie, jakby nie czuła się zbyt komfortowo w swojej skórze – bez względu na to, czy jest naga, czy ubrana. Nadal nosi w sobie napięcie, które Stane Jerko zauważył podczas ich pierwszej wspólnej sesji zdjęciowej. Można odnieść wrażenie, że przez cały czas jest świadoma potencjalnych zagrożeń, nie lubi w zbyt dużym stopniu odsłaniać swojego wnętrza i zawsze trzyma fason.

Nina Burleigh, Kobiety Donalda Trumpa

Pasemka syntetyczne mogą być formą balejażu lub zagęszczeniem włosów. Kolorowe pasma dołączane są do włosów naturalnych, długich i krótkich. Może to być kilka, kilkanaście, jak i tylko jedno pasemko. Dzięki nim fryzura staje się pełniejsza, ciekawsza. Do dyspozycji mamy zarówno kolory stonowane, które tylko podkreślą kolorystykę i cięcie naszych włosów, jak i ekstrawaganckie propozycje pasemek w ostrych różach czy błękitach.

Na głowie, „Trybuna Śląska”

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.