Skrót tj. – co to znaczy? Wyjaśnienie i rozwinięcie pisowni
Zapis skrótów może sprawić nie małe problemy. Co oznacza skrót tj.? Jak poprawnie go zapisać? Kiedy możemy go zastosować? Poniżej znajdziecie wyjaśnienie tegoż skrótu oraz zasadę, która pomoże zapamiętać poprawny zapis.
Skrót tj. – co to znaczy?
Skrót tj. został utworzony z początkowych liter wyrażenia to jest. Omawiane wyrażenie jest frazą spójnikową, która wprowadza wyjaśnienie dla wcześniejszych treści w celu ich doprecyzowania. Wyrażenie to jest możemy zastąpić również takimi zwrotami jak: a więc, a zatem, mianowicie, to znaczy, czyli. W każdym z tych przypadków sens i znaczenie zostaną zachowane.
Tworząc skrót od frazy to jest, należy postępować zgodnie z zasadą języka polskiego, mówiącą, że gdy w skrótach fraz dwuczłonowych wyrazy następne rozpoczynają się od spółgłosek, po skrócie stawia się tylko jedną kropkę.
Skrót tj. skraca wyłącznie wyrażenie to jest, nie może być on stosowany jako skrót od fraz takich jak/takie jak – bowiem Słownik skrótów i skrótowców PWN takiego skrótu nie odnotowuje.
Skrótu wyrażenia to jest nie należy także zapisywać z dwiema kropkami (t. j.), ponieważ ten skrót odnosi się do wyrażenia tekst jednolity, używanego w aktach prawnych.
Skrót tj. – co to znaczy? Przykłady zdań
- Na godzinie wychowawczej omówiliśmy wszystkie szczegóły dotyczące wycieczki, tj. kwestię opłat oraz jej plan na każdy dzień.
- Koncerty tej piosenkarki odbędą się w największych polskich miastach, tj. Bydgoszczy, Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.