fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Co to jest aura? Definicja i przykłady użycia

Aura – co to takiego? Aura to słowo, które można usłyszeć w różnych kontekstach, zarówno w rozmowach, jak i w mediach społecznościowych. Dla młodych osób określenie to jest już na tyle powszechne, że sięgają po nie na co dzień, nie zastanawiając się nad jego dokładnym znaczeniem. Jeśli nie chcecie odstawać od tych, którzy używają tego słowa w potocznym języku, zapraszamy do lektury naszego artykułu. Dowiecie się w nim, co znaczy aura oraz kiedy jej używać!

Aura - co to jest Znaczenie, przykłady. Słownik slangu młodzieżowe Polszczyzna.pl

Aura – co to jest? Znaczenie wyrazu

Czym jest aura? W języku młodzieżowym aura jest używana często, by opisać to, jakie ktoś wywiera wrażenie na innych, szczególnie wtedy, gdy mowa o osobach, które wydają się pełne charyzmy lub są w jakiś sposób intrygujące. Może to być związane z charakterem, wyglądem, a także z energią, jaką osoba „przenosi” na innych.

Innymi słowy, aura opisuje osobę (ale też rzecz), która emanuje pewnym, wyraźnie wyczuwalnym „ciągiem” pozytywnej energii, tajemniczości lub specyficznego uroku. Zwykle mówi się tak o kimś, kto ma w sobie coś wyjątkowego – coś, co przyciąga uwagę innych, np. charakterystyczną cechę, dane zachowanie, wygląd, osiągnięcie czy styl życia.

Aura – przykłady użycia wyrazu

W slangu młodzieżowym aura jest zespołem pozytywnych cech wpływających na odbiór kogoś lub czegoś. Można zatem mieć aurę lub nie mieć aury. By w pełni to zrozumieć, podajemy kilka przykładów użycia tego słowa:

  • Ten koleś w klubie był naprawdę niezły – ma aurę
  • Ta influencerka na streamach ma taką energię, że od razu czujesz jej aurę, nawet przez ekran!
  • Widziałeś najnowszy teledysk Shakiry? Ona ma dopiero aurę!

Punkty aury – co znaczy ten zwrot?

Skoro aura sprowadza się do bycia cool i tym samym bycia szanowanym, to punkty aury są rodzajem skali. Im coś bardziej imponującego się zrobi, tym więcej punktów aury można otrzymać. I na odwrót – im bardziej żenująca postawa czy zachowanie, tym punktów aury jest mniej.

Jest to oczywiście subiektywne zdanie tych, którzy oceniają daną osobę bądź jej postępowanie przez pryzmat tego, co uznają za fajne lub niefajne, co zasługuje na szacunek i uznanie, a co nie. Pozytywne wrażenia zasługują na punkty aury, negatywne – na ich utratę.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Alternatywka – co to znaczy?

Na przykład:

  • –Widziałeś? Pomalowała grzywkę na różowo! Co myślisz?
    Aura + 12847.
  • – Patrz, rozwiązał mu się but! Wygląda jak fleja!
    – Minus 1000 do aury.

Napisane przez

Absolwentka lingwistyki stosowanej i filologii germańskiej. Miłośniczka języka polskiego i języków obcych: niemieckiego, włoskiego i angielskiego, którymi płynnie włada. Zagadnienia językowe nie są jej obce, a jako córka polonistki poprawianie wszystkiego i wszystkich wokół ma we krwi. Lubi podróżować i otaczać się pięknymi rzeczami, w tym literaturą piękną i nie tylko.

X