fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Dojeżdża czy dojerzdża? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Z czym kojarzy się czasownik, którego poprawna pisownia stanowi temat tego tekstu poradnikowego? Dużej części z Was na pewno z czasami szkolnymi, a zwłaszcza ze szkołą średnią, kiedy to trzeba było wstać wcześnie rano by zdążyć na autobus. Jak prawidłowo go zapisać? Dojeżdża czy dojerzdża? Jeżeli nie wiecie, a chcecie się dowiedzieć, to wyjaśnienie znajdziecie w treści poniżej.

Dojeżdża czy dojeżdża? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma dojeżdża.

Dojeżdża czy dojerzdża? Poprawna forma

Który zapis jest więc właściwy? Dojeżdża czy dojerzdża? A może dojerzdrza lub dojeżdrza, bo i z takimi sposobami pisowni można się spotkać. Otóż, czasownik dojeżdża zapisujemy przez dwie spółgłoski ż.

Wynika to z prostej zasady ortograficznej, która mówi, że spółgłoskę ż w danych wyrazach zapisujemy zawsze wtedy gdy w słowach pokrewnych wymienia się na g, h, s, dz, z. W tym wypadku wyrazem pokrewnym będzie jeździć.

Dojeżdża czy dojerzdża? Poprawna forma już znana

Dojeżdża jest czasownikiem odmienionym w trzeciej osobie liczby pojedynczej czasu teraźniejszego (on dojeżdża, ona dojeżdża, ono dojeżdża), pochodzącym od bezokolicznika dojeżdżać.  Co oznacza czasownik dojeżdża? Możemy go użyć w następujących kontkastach:

    1. Gdy mówimy, że ktoś gdzieś dojeżdża, mamy na myśli, że jadąc, dociera gdzieś lub zbliża się do kogoś, czegoś, na przykład do jakiejś miejscowości.
    2. W innym znaczeniu, mówiąc o tym, że ktoś dojeżdża, chodzi nam o sytuację, gdy ten ktoś jeździ regularnie do jakiegoś miejsca, na przykład do szkoły.

Dojeżdża czy dojerzdża? Przykłady zdań

  • Weronika po dwugodzinnej podróży dojeżdża właśnie do Bydgoszczy.
  • Sylwia dojeżdża do szkoły autobusem.

Dojeżdża czy dojerzdża? Przykład z literatury

Odjazd został zdecydowany. Miejsce odpoczynku wybrane. W dziennikach high life, to jest wielkiego świata, w rubryce wczasów i letnich mieszkań, od jutra bracia Melvill i miss Campbell pomieszczeni zostaną na liście gości bawiących u wód w Oban. Kwestia w tym, w jaki to sposób się to stanie.

Do tego małego miasteczka, które leży nad brzegiem Mull, na północny wschód od Glasgow, dojeżdża się dwoma zupełnie odmiennymi drogami. […]Pierwsza jest droga zwyczajna, lądem. […]Druga droga odbywa się rzeką lub morzem.

Jules Gabriel Verne, Promień zielony

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.