Dywagacja – czym jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia
Czym jest dywagacja? Co oznacza to słowo? Kiedy mówimy, że ktoś dywaguje? Jak się odmienia dywagację przez przypadki? Odpowiedź w artykule.
Dywagacja, czyli co to takiego?
Często oglądając różne wywiady w telewizji czy czytając je w prasie lub Internecie, lub słuchając w radiu, można się spotkać z dywagacją. Również wystąpienia osób publicznych bywają czasem pełne dywagacji. Co to znaczy, że ktoś dywaguje?
Co to jest dywagacja? Definicja słowa
1 Dywagacja to bardzo długa, rozwlekła wypowiedź na jakiś temat. Dywagacją może być chaotyczne pisanie lub mówienie. Taka wypowiedź bardzo często odbiega od meritum.
Dywagacja – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest dywagacja, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:
- Rozmyślanie,
- spekulowanie
Wyrazy pokrewne
- Dywagować,
- dywagowanie,
- dywagujący
- dywagująca
- dywagujące
Przykłady użycia słowa dywagacja w literaturze
Hela nie miała żadnej samoistnej filozoficznej koncepcji. Umysł jej był tylko miejscem skrzyżowania wszystkich możliwych systemów, ale swego własnego nie mogła wyprodukować i cierpiała nad tym bardzo. Dlatego lubiła niejasne dywagacje Atanazego, pobudzające ją do ściślejszych sformułowań, dlatego to tak łatwo nawrócił ją Wyprztyk przy pomocy „tricku” (jak to nazywała teraz) z niedoskonałą filozofią i doskonałą religią…
Witkacy, Pożegnanie jesieni
Nawet rozmowa, będąca sposobem wyrażenia przyjaźni, jest powierzchowną dywagacją, nie przynoszącą nam nic. Możemy rozmawiać całe życie, powtarzając jedynie w nieskończoność pustkę jakiejś minuty, podczas gdy krok myśli w samotnej pracy artystycznego tworzenia idzie w głąb w tym jednym kierunku, który nam nie jest zamknięty, gdzie możemy posuwać się — z większym trudem co prawda — ku zdobyciu prawdy. I przyjaźń jest nie tylko pozbawiona wartości jako rozmowa; jest, co więcej, zgubna.
Marcel Proust, W cieniu zakwitających dziewcząt
Odmiana słowa dywagacja
Liczba pojedyncza: M. dywagacja, D. dywagacji, C. dywagacji, B. dywagację, N. dywagacją, Ms. dywagacji, W. dywagacjo!
Liczba mnoga: M. dywagacje, D. dywagacji, C. dywagacjom, B. dywagacje, N. dywagacjami, Ms. dywagacjach, W. dywagacje!
?