fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Dzieciom czy dziecią? Która forma jest poprawna?

Dzieciom czy dziecią? Ten językowy dylemat jest jednym z przykładów na to, że liczba mnoga i tworzenie jej poprawnej formy, sprawia ogromne problemy niektórym użytkownikom języka polskiego. Która z tych form jest poprawna? Odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście.

Dzieciom czy dziecią? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma dzieciom.

Dzieciom czy dziecią? Jak to zapisać? Poprawna forma

Bezapelacyjnie jedyną poprawną formą jest wyłącznie zapis dzieciom.

Dzieciom to forma rzeczownika dziecko (mały człowiek, syn lub córka, przed okresem dorastania) występująca w celowniku (komu? czemu?) liczby mnogiej.

Wszystkie rzeczowniki w celowniku liczby mnogiej, zgodnie z ogólną zasadą ich odmiany, zawsze zapisujemy z użyciem "om". Nie ma od tego żadnych wyjątków.

Forma dziecią jest błędna. Taka forma nie występuje w żadnym z siedmiu przypadków polskiej deklinacji. Takie słowo po prostu nie istnieje. Trzeba to bardzo wyraźnie podkreślić. Zastępowanie w celowniku liczby mnogiej końcówki „–om” samogłoską „ą” stanowi jeden z najczęstszych i zarazem najbardziej irytujących błędów językowych. Błędną formę upowszechniają niektórzy politycy, aktorzy, prezenterzy i dziennikarze radiowi oraz telewizyjni stosując ją nagminnie w swoich wypowiedziach.

Dzieciom czy dziecią? Przykłady zdań

  • Z okazji mikołajek dyrekcja szkoły podarowała drobne upominki wszystkim dzieciom z klas I-III.
  • Rodzice kupili dzieciom nowe ubrania.
  • Swoim dzieciom zawsze trzeba okazywać zainteresowanie.
  • Cały dochód z koncertu zostanie przekazany potrzebującym dzieciom.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.