Energii czy energi? Która forma jest poprawna?
Energia to pojęcie, które w języku polskim występuje w kilku znaczeniach. O jednym z nich mogliście usłyszeć w szkole na lekcjach fizyki. Drugie znaczenie z całą pewnością jest przez Was używane w mowie potocznej. Jak poprawnie zapisać to słowo, energii czy energi? Odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście poradnikowym.
Energii czy energi? Jak to zapisać? Poprawna forma
Jeżeli chcemy prawidłowo zapisać wyraz energii, powinniśmy wybrać wariant, którego pisownia zawiera dwa i na końcu.
Słowo energii to forma rzeczownika energia odmieniona w dopełniaczu (kogo? czego?), celowniku (komu? czemu?) i miejscowniku (o kim? o czym?) liczby pojedynczej.
Wyraz energia pochodzi z języka greckiego od słowa ενεργεια [energeia] 'działanie, praca'.
Ponieważ zgodnie z zasadami gramatyki i ortografii, które regulują pisownię języka polskiego, wyrazy obce, które w mianowniku liczby pojedynczej mają przed końcówką -ia spółgłoskę: t, d, r, l, k, g lub ch, w ich formie w dopełniaczu, celowniku i miejscowniku liczby pojedynczej zapisujemy -ii na końcu.
W fizyce energią nazywamy skalarną wielkość fizyczną wyrażoną w jednostkach pracy. Mówiąc inaczej jest to zasób, kosztem którego możliwe jest wykonanie pracy.
W znaczeniu przenośnym jako energię określa się cechę człowieka, która polega na skłonności i zdolności do intensywnego działania. Jest to wewnętrzna siła człowieka wyrażająca się chęcią do podejmowania działania i nowych wyzwań.
Synonimy energii w znaczeniu potocznym to: energiczność, siła (witalna), moc, żywotność, dynamizm, dynamika, dynamiczność, prężność, sprężystość, aktywność, żywość, witalność, witalizm, wydolność, zapał, duch, wigor, temperament, życie, ikra, krzepa, werwa, swada, ogień, żar.
Energii czy energi? Przykłady zdań
- Spokojny i długi sen dodaje mnóstwo energii.
- Ostatnio nie mam energii do działania.
- W najbliższy weekend nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej.
- Odnawialne źródła energii to woda, wiatr i słońce.