Ewokować – co to znaczy? Definicja, synonimy, przykłady użycia
Czasownik ewokować nie występuje zbyt często w codziennym języku. Z tego względu jego znaczenie może być enigmatyczne dla większości osób. Jaką definicję ma wyraz ewokować? Jakimi synonimami możemy go zastąpić? W poniższym tekście znajdziecie informacje na ten temat.
Ewokować – co to znaczy? Definicja
Ewokować to wyraz wywodzący się od łacińskiego ēvocāre oznaczającego ‘wzywać, przywoływać, wywoływać’.
W polszczyźnie to słowo ma identyczne znaczenie. Ewokować to nic innego, jak wywoływać jakieś wizje, wspomnienia, przeżycia, nastroje lub skojarzenia. Tak więc każdemu z nas, choć nie używamy terminu ewokować, zdarza się na co dzień wykonywać tę czynność. Ewokujemy przecież wspomnienia ze szkoły, z dzieciństwa, z wyjazdów wakacyjnych. Gdy ktoś ewokuje, to możemy powiedzieć, że stara się nam zobrazować to, o czym myśli.
Ewokować – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
- Przywoływać, wywoływać, uprzytamniać, odtwarzać, ożywiać, wskrzeszać, animować, bajać, dać obraz, ilustrować, naświetlać, obrazować, opowiadać, przedstawiać, wizualizować, wyrazić.
Ewokować – wyrazy pokrewne
- Ewokowanie, ewokacja, ewokacyjny, ewokacyjna, ewokacyjne.
Ewokować – połączenia wyrazowe
- Ewokować obraz, scenę, symbol, atmosferę, marzenie, nastrój, przeżycie, wspomnienie.
Przykłady użycia wyrazu ewokować w literaturze i prasie
Jak wspaniale Lutosławski potrafił muzyką ewokować obraz, unikając oczywiście prostej ilustracyjności.
Anna Woźniakowska, Nie tylko kompozytor, „Dziennik Polski”
Elementy gotyckie są w każdym utworze ewokowane w specyficzny sposób. W „Rozmowie z Matką Makryną Mieczysławską” Juliusza Słowackiego, groza dociera do odbiorcy poprzez zmysły.
Grzegorz Gazda, Agnieszka Izdebska, Jarosław Płuciennik, Gotycyzm i groza w kulturze
Struktura wersyfikacyjna wiersza Norwida „Bema pamięci żałobny rapsod”, zwana heksametrem polskim, poprzez swoją funkcję imitacyjną ewokuje układ odniesienia w postaci heksametru antycznego, zmuszając czytelnika do – jakże trafnej – identyfikacji postaci gen. Józefa Zachariasza Bema z wielkimi bohaterami starożytnych eposów.
Piękno każdego dzieła sztuki – w tym także literackiej – możemy przeżywać duchowo, a nawet kontemplować, lecz trzeba też dociekać jego przyczyn, najlepiej metodą całościowej interpretacji, umożliwiającą unaukowienie procesu dydaktycznego[…]
Zbigniew Lisowski, Poznawanie poezji: interpretacje