fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Fanpage czy funpage? O poprawnej formie oraz odmianie tego słowa

Media społecznościowe dają nam dużo rozrywki i pozwalają chociaż przez kilka chwil być bliżej ulubionego artysty, aktora czy influencera. Bo przyznajmy się, kto z nas nie ma polubionego na tym medium chociaż jednego fan…fun… strony ulubionego artysty? No właśnie! Jak nazwać ją poprawnie? Fanpage czy funpage?

fanpage czy funpage jak się pisze jak zapisać pytanie rozwiązanie odpowiedź wyjaśnienie przykład przykłady Polszczyzna.pl

Fanpage czy funpage? Która forma jest poprawna?

Fanpage czy funpage?

I tu musimy sobie przypomnieć trzy konkretne słowa z języka angielskiego, czyli fan, fun i page. Pierwsze z nich, fan, oznacza fana, czyli osobę lubiącą bądź wspierającą kogoś lub np. jakiś zespół. Fun natomiast oznacza zabawę, a page – stronę. Dlatego analogicznie stronę ulubionego artysty, którego podziwiamy, nazywamy fanpage’em. Gdyby ktoś napisał funpage, mogłoby to oznaczać stronę zabawną, śmieszną, a na pewno mało poważną.

Skąd wynika błąd?

Najpewniej pojawił się on z braku znajomości zasad pisowni, tym bardziej że słowo to wywodzi się z języka angielskiego. Nie pomaga również jego wymowa, która brzmi niemalże identycznie. Co ciekawe, błąd ten pojawia się również na profilach różnych gwiazd, które zapraszają na swój funpage. Na szczęście pojawiają się co jakiś czas upomnienia dotyczące błędu, np. informacja, że fanpage chętnie zostanie przez nich odwiedzony, ale z funpage’em nie ma to nic wspólnego, ponieważ treści tam umieszczane nie do końca są zabawne.

Fanpage? A może fanpejdż?

Wariantem słowa fanpage jest spolszczony odpowiednik tego wyrazu – fanpejdż – jednak jak na razie jest on rzadko spotykany.

Odmiana słowa fanpage

Należy pamiętać, że w polskiej odmianie wyrazu fanpage, pojawia się apostrof w większości przypadków gramatycznych (oprócz mianownika i biernika w liczbie pojedynczej). Tabela odmiany zawiera także spolszczoną formę fanpejdż.

liczba pojedyncza
M. fanpage
fanpejdż
D. fanpage’a
fanpejdża
C. fanpage’owi
fanpejdżowi
B. fanpage
fanpejdż
N. fanpage’em
fanpejdżem
Ms. fanpage’u
fanpejdżu
W. fanpage’u
fanpejdżu
liczba mnoga
M. fanpage’e
fanpejdże
D. fanpage’ów
fanpejdży
fanpejdżów
C. fanpage’om
fanpejdżom
B. fanpage’e
fanpejdże
N. fanpage’ami
fanpejdżami
Ms. fanpage’ach
fanpejdżach
W. fanpage’e
fanpejdże

Fanpage czy funpage? Przykłady w zdaniach

Widziałem to wczoraj na jednym fanpage’u.

Czy spotkałeś się już z tym fanpage’em?

Witaj! Miło cię widzieć na naszym fanpage’u.

Ten fanpage ostatnio zyskuje na popularności.

?

Napisane przez

Miłośniczka Polskiego Języka Migowego, czeskiej kultury i zespołu Bon Jovi. Interesuje się sztuką, dziedzictwem kulturowym i organizacją wydarzeń kulturalnych. Relaksuje się, pisząc teksty, czytając poezję i pijąc kawę.