fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Faworyta – kto to jest? Znaczenie słowa, przykłady użycia i synonimy

Kim jest faworyta? Gdzie można ją znaleźć? Czy ma coś wspólnego z faworytem wyścigu albo faworyzowaniem? Jakie są synonimy tego słowa? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

faworyta kto to jest kim jest definicja znaczenie słowa pojęcie hasło faworyta synonim wyrazy pokrewne słownik Polszczyzna.pl

Faworyta – kto to jest? Definicja słowa

Faworyta to kochanka i utrzymanka osoby wpływowej, wysoko postawionej, na przykład ulubienica władcy, magnata czy księcia.

Przykłady z życia

Diana de Poitiers była faworytą króla Henryka II Walezjusza.

Dla swojej faworyty zbudował ogromny pałac.

Faworyta – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, kto to jest faworyta, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • kochanka,
  • kochanica,
  • utrzymanka,
  • ulubienica,
  • metresa.

Wyrazy pokrewne

  • faworyt,
  • faworytalność
  • faworytalny,
  • faworytka,
  • faworyzować.

Kolokacje, czyli popularne połączenia słowa faworyta

  • królewska, książęca faworyta,
  • faworyta króla, księcia.

Pochodzenie wyrazu faworyta, czyli o etymologii

Słowo faworyta pochodzi z języka francuskiego. Wyraz favorite oznacza ulubienicę. Z tego samego źródła, czyli od francuskiego favori (ulubiony), pochodzą także takie słowa, jak faworyt (ulubieniec oraz osoba typowana na zwycięzcę zawodów) czy faworyzować (obdarzać kogoś względami).

Kto miewał faworyty?

Faworyty kojarzą się z królami, zwłaszcza francuskimi, ale i nasi władcy mieli swoje ulubienice. Czy wiesz, że August II Mocny jako pierwszy polski król powołał na swoim dworze oficjalne stanowisko królewskiej metresy?

Ponieważ łaska pańska na pstrym koniu jeździ, władca obdarzał swoimi względami różne panie w zależności od kaprysu. Te kłóciły się więc o wpływy i rywalizowały o jego zainteresowanie. Często też wykorzystywały swojego – jak dziś byśmy powiedzieli – sponsora, manipulowały nim, podszeptywały pomysły i prosiły o protekcję – czy to dla siebie, czy to dla osób, na których im zależało.

Sprawdź, czym jest protekcja: Protekcja – definicja, synonimy, przykłady.

Nierzadko zdarzało się, że faworyta miała większe wpływy na dworze niż królewska małżonka. Trzeba jednak przyznać, że wiele z nich było wytrawnymi politykami czy intelektualistkami inspirującymi władców do działania. Do historii przeszły na przykład Anna Konstancja von Brockdorff, kochanka wspomnianego już Augusta II Mocnego, uwieczniona przez Józefa Ignacego Kraszewskiego w powieści Hrabina Cosel, czy markiza de Pompadour, metresa Ludwika XV, która była protektorką Diderota, Monteskiusza i Woltera.

O faworytach krążyły różne opinie i plotki. Koniecznie przeczytaj nasz artykuł o tym, czym jest reputacja: Reputacja – co to jest? Definicja, synonimy.

Przykłady użycia słowa faworyta w literaturze

(…) podwojenie jej wcale znacznej pensji usunie potrzebę płacenia niespodziewanych dodatkowych rachunków, niezbędnych wobec niewystarczalności obecnej gaży faworyty.

Leo Belmont, Pani Dubarry – królewska miłośnica

‒ Jego faworyta ‒ wskazał na Janka ‒ panna Eufrozyna Pogorzelska, eks-krawcowa i modystka paryska, a dziś pomocnik intendenta w sanatorium, poleciła mi pokój w Maronie.

Jarosław Iwaszkiewicz, Kochankowie z Marony

Przykłady użycia słowa faworyta w prasie

Jak to możliwe, że udało jej się pełnić rolę faworyty tak długo?

Anna Gwozdowska, Królewskie metresy. Ich władza rozciągała się daleko poza sypialnię, „Focus”, 2019

Przykłady użycia słowa faworyta w internecie

255 lat temu, w 1765 roku zmarła Anna Konstancja Cosel, hrabina, faworyta Augusta II Mocnego, króla Polski i elektora Saksonii.

www.polskieradio.pl, 2020

Faworyta – odmiana słowa

liczba pojedyncza
M. faworyta
D. faworyty
C. faworycie
B. faworytę
N. faworytą
Ms. faworycie
W. faworyto
liczba mnoga
M. faworyty
D. faworyt
C. faworytom
B. faworyty
N. faworytami
Ms. faworytach
W. faworyty

?

Napisane przez

Absolwentka filologii polskiej, specjalistka ds. contentu i storytellingu. Czyta zawsze i wszędzie, pisze blog i co nieco do szuflady. W czasie wolnym wędruje po górach i uczy się języka czeskiego.

X