fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Reputacja – co to jest? Definicja, synonimy

Często słyszymy, że ktoś ma dobrą lub złą reputację. Czym jest reputacja i dlaczego lepiej, by była dobra, a nie zła? Odpowiedź na to pytanie w naszym artykule.

reputacja co to jest co to znaczy reputowany słownik definicja znaczenie reputacja synonim reputacji przyklady Polszczyzna.pl

Reputacja – definicja słowa

1 Reputacja to nic innego jak ogólna opinia o kimś lub o czymś. Opisuje zarówno wady, jak i zalety, zatem – jak to zostało zaznaczone we wstępie – może być dobra lub zła.

Reputacja – synonimy słowa

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest reputacja, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:

  • renoma
  • prestiż
  • opinia

Wyrazy pokrewne

  • reputowany

Dobra reputacja

Dobrą reputację może mieć osoba, która wyróżnia się cechami charakteru takimi jak: uczciwość, bycie pomocnym, przyjacielskim. Dobrą reputacją może cieszyć się też np. restauracja, która serwuje dobre jedzenie, ma przyjemną atmosferę i uprzejmą obsługę.

Zła reputacja

O kimś, kto nie jest wzorem do naśladowania, a swoim zachowaniem prezentuje cechy negatywne, powiemy, że ma złą reputację.

Przykłady użycia słowa reputacja w literaturze

Prawdę mówię, bo mi reputacja waćpana na sercu leży, bo mi wstyd, żeś ledwie przyjechał, już cię całe obywatelstwo ma za gwałtownika i palcami ukazuje!

Henryk Sienkiewicz, Potop

Inny na jego miejscu ożeniłby się z jaką uczciwą panienką i żyłby w dostatkach; bo co to, panie, dziś znaczy sklep z reputacją i w doskonałym punkcie!

Bolesław Prus, Lalka

Żadnych dzieciństw. Jowisz nie żartuje; mógłby cię łatwo usunąć w krótkiej drodze; wiadomo, że się nie cieszysz zbyt dobrą reputacją.

Pierre de Marivaux, Zebranie amorów

Odmiana słowa reputacja

Liczba pojedyncza:

M. reputacja, D. reputacji, C. reputacji, B. reputację, N. reputacją, Ms. reputacji, W. reputacjo!

Liczba mnoga:

M. reputacje, D. reputacji, C. reputacjom, B. reputacje, N. reputacjami, Ms., reputacjach, W. reputacje!

?

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.