fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

In blanco – co to jest? Definicja wyrażenia i przykłady użycia

Czy już kiedyś zetknęliście się z wyrażeniem in blanco? Czy jego znaczenie jest Wam znane? Jeśli nie, to przeczytajcie poniższy tekst. Zawiera on definicję tego wyrażenia.

In blanco co to jest? Definicja znaczenie pisownia słownik Polszczyzna.pl

In blanco – etymologia wyrażenia

Sprawa związana z pochodzeniem nie jest zbyt skomplikowana. Zwrot in blanco pochodzi z języka włoskiego. Oznacza dosłownie 'na białym'.

In blanco – co to jest? Co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa

Wyrażenie in blanco występuje w dwóch kontekstach.

1Po pierwsze, określamy tak wszelkie dokumenty, jak weksle, formularze czy czeki bankowe, które są niewypełnione. Nie ma na nich żadnych danych. Są one pozostawione innej osobie do wypełnienia. Zawierają jedynie podpis osoby, która je wystawia.

2Po drugie, zwrot ten stosuje się do samego podpisu na niewypełnionym formularzu czy tez dokumencie, ale wtedy do in blanco dodajemy zawsze słowo podpis.


Przykłady użycia wyrażenia in blanco

W tydzień po wizycie w fortecy pani Sanseverina uzyskała złagodzenie kary, podpisane przez panującego i przez ministra z nazwiskiem in blanco. Więzień miał otrzymać zwrot całego mienia oraz pozwolenie dożycia dni w Ameryce.

Stendhal, Pustelnia parmeńska

— Ba — odparł Derville — radzę waszej ekscelencji udać się samemu do Presles i zaprosić tego Margueron na obiad. Crottat pośle tam swego dependenta z gotowym aktem sprzedaży, zostawiając in blanco stronice lub wiersze potrzebne na wyszczególnienie gruntów i należności.

Honoré de Balzac, Pierwsze kroki

Owa fraza budziła w nim pragnienie nieznanego uroku, ale nie przynosiła nic określonego, aby zaspokoić to pragnienie. Tak że te części duszy Swanna, w których fraza sonaty zatarła troskę o interesy materialne, o względy świata mające kurs powszechny, zostały puste, in blanco: mógł tam wpisać imię Odety. Fraza sonaty stapiała swoją tajemniczą esencję z tym, co w miłości Odety mogło być liche i niedostateczne.

Marcel Proust, W stronę Swanna

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.