fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Jak wyżej – skrót. Jak go utworzyć?

Zapis skrótów może sprawić nie małe problemy. Jak wygląda skrót od wyrażenia jak wyżej? Jak poprawnie go zapisać? Kiedy możemy go zastosować? Poniżej znajdziecie wyjaśnienie oraz zasadę, która pomoże zapamiętać poprawny zapis.

Jak wyżej - skrót. Jak wygląda pisownia?

Jak wyżej – skrót. Jak wygląda? Poprawna forma

Jedyną poprawną formą skrótu od wyrażenia jak wyżej jest zapis jw., a więc z jedną kropką na końcu całego skrótu.

Przy zapisie skrótu tego wyrażenia stosujemy zasadę, która mówi, że w skrótach zwrotów wielowyrazowych, w których każde kolejne słowo rozpoczyna się spółgłoską, kropkę stawia się na końcu takiego skrótu. Wyrażenie jak wyżej składa się z dwóch członów, jego skrót został utworzony z początkowych liter, które są spółgłoskami, więc skrót wyrażenia jak wyżej będzie wyglądał jw. Kropki pomiędzy literami stawia się tylko wtedy, gdy drugie lub kolejne słowo w takim wyrażeniu zaczyna się od samogłoski.

Wyrażenie jak wyżej odnosi się do czegoś, co wcześniej zostało napisane, a pisząc to ponownie, zostałoby powtórzone słowo w słowo lub w podobnym brzmieniu. Stosujemy je wówczas gdy chcemy uniknąć takich powtórzeń.

Jak wyżej - skrót. Przykłady zdań

  • W przypadku podobnej sytuacji należy postępować jw.
  • Jeżeli skutki będą takie jw. wspomniano, urządzenie należy oddać do naprawy.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X