fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Jaskółka czy jaskułka? Jak to zapisać? Poprawna forma

To ptak wędrowny o ciemnym upierzeniu, długich, ostro zakończonych skrzydłach i widełkowatym ogonie. Wszyscy na pewno kiedyś widzieli tego ptaka. Czy jednak wszyscy wiedzą jak poprawnie zapisać jego nazwę? Jaskółka czy jaskułka? Wyjaśnienia znajdziecie w niniejszym tekście poradnikowym.

Jaskółka czy jaskułka? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma jaskółka.

Jaskółka czy jaskułka? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia przez ó i u jest jedną z najbardziej kłopotliwych kwestii związanych  z poprawną ortografią języka polskiego. Gdy wymawiamy te głoski brzmią one identycznie. Który zapis tego słowa jest tym prawidłowym, jaskółka czy jaskułka?

Gdy będziemy chcieli coś napisać o jaskółce, na przykład notatkę w zeszycie na lekcję biologii, jej nazwę powinniśmy zapisać właśnie przez samogłoskę ó. Wyłącznie ta forma jest prawidłowa.

Dlaczego nazwę jaskółki zapisujemy przez samogłoskę ó, a nie przez u? Najprawdopodobniej jest to związane z pochodzeniem, czyli etymologią tego słowa.

Słowniki podają, że wyraz jaskółka pochodzi od ogólnosłowiańskiej nazwy tego ptaka, która brzmiała *jaskati, co oznaczało 'piszczeć, krzyczeć piskliwie' i nawiązywało od dźwięków wydawanych przez te bardzo pożyteczne ptaki. Z czasem na etapie rozwoju języka polskiego i przemian, które w nim zaszły, samogłoska a została zamieniona w ó, co warunkuje współczesną pisownię.

UWAGA! Zapis z użyciem samogłoski u może być poprawny w przypadku nazwiska Jaskułka. Pisownia nazwisk rządzi się swoimi prawami.

Jaskółka czy jaskułka? Już wiadomo!

Jaskółka to oczywiście jeden z najbardziej znanych ptaków występujących w Polsce. Ale warto też wspomnieć o tym, że mianem jaskółki określa się także figurę akrobatyczną polegającą na stanięciu na jednej nodze, wyciągnięciu drugiej do tyłu, pochyleniu tułowia oraz wyprostowaniu ramion w bok.

Jaskółka czy jaskułka? Przykłady zdań

  • Na następną lekcję znajdźcie informacje o jaskółce.
  • Jaskółka jest podobna do innego ptaka, a mianowicie do jerzyka. Przez to często są ze sobą mylone.
  • Dwa najpopularniejsze w Polsce gatunki jaskółki to dymówka i oknówka.
  • Na ścianie naszego bloku jest gniazdo jaskółki.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.