fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Kolekcja STANISŁAW LEM stworzona z okazji Roku Lema

Marka Nadwyraz.com, promująca poprawną polszczyznę i literaturę polską, zaprezentowała nową kolekcję STANISŁAW LEM, która powstała z okazji Roku Lema ustanowionego decyzją sejmu w stulecie urodzin wybitnego polskiego futurologa. Co istotne, kolekcja została stworzona przy współudziale spadkobierców dzieł pisarza, a także Wydawnictwa Literackiego, które od 1955 roku wydaje książki mistrza. Szczególny wkład w powstanie kolekcji miała Anna Lem, wnuczka Stanisława Lema, która zaprojektowała koszulki, torby oraz przypinkę z wizerunkiem pisarza. Sprawdźcie, jak prezentuje się cała kolekcja sygnowana imieniem i nazwiskiem jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku.

Stanisław Lem kolekcja Nadwyraz.com książki koszulki futurolog Solaris Eden Polszczyzna.pl

STANISŁAW LEM – kolekcja stworzona przez Nadwyraz.com i Wydawnictwo Literackie

Kolekcja STANISŁAW LEM – stworzona z okazji Roku Lema przez Nadwyraz.com we współpracy ze spadkobiercami dzieł pisarza oraz Wydawnictwem Literackim – zawiera aż cztery koszulki z ilustracjami jednego z najwybitniejszych polskich twórców młodego pokolenia Przemka Dębowskiego do okładek nowych wydań utworów Lema z Wydawnictwa Literackiego. Fani takich klasyków jak „Powrót z gwiazd”, „Solaris”, „Niezwyciężony” czy „Bajki robotów” nie będą zawiedzeni – ilustracje do tych książek są już dostępne w sprzedaży na ubraniach uszytych od A do Ż w Polsce.

Stanisław Lem kolekcja Nadwyraz.com książki koszulki futurolog Bajki robotów Polszczyzna.pl

Koszulka „Bajki robotów” do kupienia TUTAJ >>

W kolekcji nie zabrakło również ubrań z wizerunkiem pisarza i jego autografem. Koszulka LEM Z RAKIETĄ nawiązuje do jednego z najpopularniejszych zdjęć Stanisława Lema: z rakietą i kosmonautą. Portret został wykonany w pracowni twórcy w 1966 roku, a więc trzy lata przed pierwszym lądowaniem człowieka na Księżycu. Z kolei w projekcie LEM I PEGAZ Anna Lem zamieściła zdjęcie pisarza w towarzystwie jego ukochanego czworonoga:

W kolekcji znalazły się też moje projekty ze zdjęciami dziadka. Portret Lema z rakietą pewnie wszyscy znają, natomiast ja osobiście lubię ten z jamnikiem Pegazem, którego co prawda nie było mi dane poznać, ale w opowieściach rodzinnych zajmuje wyjątkowe miejsce i jest bohaterem wielu anegdot.

W kolekcji znajdziemy także produkty z Dwojakiem i Pismaczkiem-przedrzeźniakiem – rysunkami autorstwa Stanisława Lema będącymi ilustracjami do jego cyklu opowiadań „Dzienniki gwiazdowe” z 1957 roku. Wnuczka pisarza opracowała graficznie jego projekty sprzed ponad 60 lat:

Dziadek raczej nie przypuszczał, że jego rysunki trafią na koszulki i torby. Papier, na którym rysował, pożółkł, pisaki i długopisy, którymi rysował, też miejscami trochę wyblakły albo zmieniły kolor. Rysunki musiałam zeskanować w dobrej rozdzielczości, a następnie opracować je graficznie tak, aby nadawały się do wydruku na tkaninach, ale by też równocześnie nie odebrać im ich pierwotnego charakteru, co np. w przypadku kreski narysowanej wypisującym się długopisem nie było takie łatwe.

Stanisław Lem kolekcja Nadwyraz.com książki koszulki futurolog Rok Lema Polszczyzna.pl

Koszulki i torba z wizerunkiem Pismaczka do kupienia TUTAJ >>

Z kolei z myślą o entuzjastach akcesoriów ceniących bardziej minimalistyczne rozwiązania w kolekcji znalazła się przypinka z wizerunkiem Stanisława Lema, również zaprojektowana przez wnuczkę pisarza:

Samo projektowanie było przyjemne. Fajnie było zmierzyć się z zaprojektowaniem wizerunku Lema na przypinkę, chociaż na początku zastanawiałam się, czy to dobrze rysować kogoś bliskiego. Jednak ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że pierwszy szkic był najlepszy.

Stanisław Lem kolekcja Nadwyraz.com książki koszulki futurolog Rok Lema Polszczyzna.pl

Przypinka z wizerunkiem Stanisława Lema do kupienia TUTAJ >>

Kolekcja STANISŁAW LEM od 27 maja 2021 roku jest dostępna w sprzedaży na stronie internetowej sklepu Nadwyraz.com wraz ze wznowionymi wydaniami książek mistrza przez Wydawnictwo Literackie. Premierze kolekcji towarzyszyła publikacja wywiadu z Anną Lem na temat kulisów jej tworzenia oraz wspomnień związanych z jej dziadkiem – jednym z najwybitniejszych twórców w historii literatury polskiej oraz najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem. Tę jedyną jak dotąd rozmowę z wnuczką Lema można przeczytać na blogu marki.

Całą kolekcję STANISŁAW LEM znajdziesz TUTAJ >>

Nadwyraz.com to marka, która powstała w 2017 roku z myślą o miłośnikach polszczyzny i literatury. Założyciele marki, Krzysztof Kacprzykowski i Maciej Piotrowski, tworzą wyjątkowe produkty inspirowane językiem polskim oraz rodzimą literaturą, z którymi może utożsamiać się każdy Polak. Produkty Nadwyraz.com podbiły serca Polaków nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie – wszędzie tam, gdzie są nasi rodacy. Produkty marki dostępne są również w salonach Empik oraz w sklepach Baltona na lotniskach w Warszawie i Wrocławiu. Nadwyraz.com to dziecko projektu polszczyzna.pl, którego stronę na Facebooku śledzi ponad 350 tysięcy osób.

Napisane przez