fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Kołnierzyk czy kołnieżyk? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Słowo, które stanowi temat tego tekstu, to zdrobnienie od wyrazu, który oznacza na przykład element koszuli. Jest to wąski pas materiału przyszyty wokół szyi do pozostałej części ubrania. W jaki sposób poprawnie zapisać ten wyraz, aby nie zawierał błędu ortograficznego? Kołnierzyk czy kołnieżyk? Odpowiedź poniżej.

Kołnierzyk czy kołnieżyk? Która forma jest poprawna?

Poprawna forma to kołnierzyk.

Kołnierzyk czy kołnieżyk? Poprawna forma

Wybór między ż a rz to jeden z ortograficznych problemów dotyczących poprawnego zapisu słów. Mylenie w pisowni rz i ż należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. Jak prawidłowo zapisać tytułowe słowo, żeby nie popełnić błędu ortograficznego?

Poprawną formą zapisu tytułowego rzeczownika jest zapis przez rz, a więc kołnierzyk.

Słowo kołnierzyk to zdrobnienie od kołnierz. Kołnierz pochodzi z języka francuskiego. Wywodzi się od słowa collier, które oznacza  'część zbroi osłaniająca szyję'. Język polski jednak nie z francuskiego zapożyczył kołnierz. Wcześniej to słowo trafiło do języka niemieckiego, gdzie przyjęło postać kolner. To właśnie z niemieckiego kołnierz został zapożyczony do polszczyzny. Następnie od wyrazu kołnierz, zostało utworzone zdrobnienie kołnierzyk

Aby zapamiętać prawidłowy zapis należy się go nauczyć, ponieważ nie ma żadnej reguły wyjaśniającej pisownię przez rz. Tym co wyjaśnia tę formę, jest etymologia.

Kołnierzyk to mały kołnierz, czyli otaczająca szyję część jakiegoś ubrania.

Kołnierzyk czy kołnieżyk? Przykłady zdań

  • Na rozpoczęcie roku szkolnego dziewczynki założyły bluzki z ozdobnym kołnierzykiem.
  • Muszę przyszyć guzik przy kołnierzyku od koszuli.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X