Krzty czy kszty? Która forma jest poprawna?
Wiele rzeczy sprawia trudność użytkownikom języka polskiego. Jedną z takich jest chociażby pisownia wyrazów, które zawierają głoski, które w wymowie brzmią do siebie bardzo podobnie. Krzty czy kszty? W tym tekście poradnika językowego znajdziecie odpowiedź na pytanie jak prawidłowo, czyli bezbłędnie, zapisać ten rzeczownik.
Krzty czy kszty? Jak to zapisać? Poprawna forma
Odpowiedź na pytanie dotyczące pisowni omawianego tu rzeczownika jest jednoznaczna. Jedyną poprawną formą jest wariant z użyciem dwuznaku rz, a zatem krzty.
Pisownię przez rz uzasadnia jedna z reguł ortografii języka polskiego. Mówi ona o tym, że dwuznak rz zapisujemy zawsze po spółgłoskach: b, p, d, t, g, k, ch, j, w. Tak też mamy w przypadku wyrazku krzty.
Co oznacza to słowo? We współczesnej polszczyźnie nie jest już chyba tak bardzo powszechnie używane w codziennej mowie. Dlatego z całą pewnością przyda się także kilka słów wyjaśnienia, co ono oznacza.
Krzta to inne określenie bardzo małej ilości czegoś. Forma krzty to dopełniacz wyrazu krzta.
Choć może nie wszyscy słyszeli o krzcie, to na pewno znane są jej liczne synonimy. Inne określenia krzty to drobina, drobinka, odrobinka, odrobineczka, kapka, kapeczka, kapeńka, ociupina, ociupinka, ciupka, krzyna, okruch, okruszek, okruszynka, krztyna, krztynka, krzynka, kruszyna, kruszynka, źdźbło, ździebełko, ździebko, kawałek, kawałeczek, ziarno, szczypta, ułamek, ułomek, odprysk, odłamek, skrawek.
Krzty czy kszty? Przykłady zdań
- Czasem wydaje mi się, że w tym, co mówisz nie ma ani krzty prawdy.
- Nie masz ani krzty przyzwoitości!
- Co innego obiecujesz, co innego robisz, więc nie mam ani krzty zaufania.
- Nie mam już ani krzty nadziei, że coś zmieni się na lepsze!