Kuriozalny – czyli właściwie jaki? Definicja, synonimy, przykłady użycia, słownik
Co oznacza przymiotnik kuriozalny? Z jakiego języka pochodzi? I jakie są synonimy tego słowa? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.
Kuriozalny – czyli jaki? Co to znaczy? Definicja słowa
Przymiotnik kuriozalny pochodzi od łacińskiego słowa cūriōsum, co oznacza ‘ciekawą rzecz’.
Natomiast w polszczyźnie kuriozum to rzecz lub zjawisko nietypowe, budzące zdumienie swą osobliwością lub dziwacznością. To od tego rzeczownika pochodzi przymiotnik kuriozalny. Zatem coś, co jest kuriozalne, to coś takiego, co zwraca uwagę swoją niezwykłością, odbiega od norm i stereotypowych wyobrażeń; mówiąc inaczej – nie jest pospolite. Gdy mówimy, że coś jest kuriozalne, to oceniamy to w sposób negatywny.
Kuriozalny – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co znaczy słowo kuriozalny, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.
- dziwny,
- przedziwny,
- dziwaczny,
- osobliwy,
- oryginalny,
- ekscentryczny,
- fantazyjny,
- cudaczny,
- cudacki,
- ekstrawagancki,
- niezwykły,
- wymyślny,
- pokręcony.
Kuriozalny – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym wyrazem
- kuriozalny gol,
- kuriozalny wyrok, zarzut; dokument, list, projekt, przepis, zapis, wniosek; fakt, pomysł, proces, przykład, przypadek; charakter,
- kuriozalna bramka; decyzja, propozycja, uchwała, umowa, ustawa; rzecz, sprawa, sytuacja, wypowiedź,
- kuriozalne głosowanie; stwierdzenie, wydarzenie, wystąpienie, zdanie; rozwiązanie; kuriozalne błędy; formy, okoliczności, nieco kuriozalny.
Przykłady użycia wyrazu kuriozalny
W potyczce dwóch niepokonanych w tym sezonie londyńskich ekip padłby pewnie remis, gdyby nie kuriozalna interwencja włoskiego bramkarza Chelsea Carlo Cudiciniego. Włoch rzucił się na piłkę i chyba był pewien, że przytuli ją sobie do piersi, a ta tymczasem minęła jego dłonie i odbiła się od nogi wbiegającego w pole karne Thierry’ego Henry.
Michał Karpiński, Cuper wyleciał z Interu!, „Gazeta Wrocławska”
Nie może dochodzić do tak kuriozalnych sytuacji, kiedy sprawcy napaści poranieni przez ofiarę, która się broniła, zgłaszają się na policję i składają doniesienie jako poszkodowani.
Izabela Czuban, Siła na siłę, „Gazeta Wrocławska”