Łapu-capu czy łapu capu? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?
W języku polskim znajdziemy takie zwroty i wyrażenia, które występują w mowie potocznej, więc ich pisownię rzadko kiedy regulują jakieś zasady ortograficzne. Podobnie rzecz się ma z wyrażeniem, które jest tematem niniejszego tekstu poradnikowego. Który zapis stanowi poprawną formę? Łapu capu czy łapu-capu? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Łapu-capu czy łapu capu? Poprawna forma
W omawianym tutaj przykładzie, dopuszczalne są obie wersje zapisu. Można się spotkać zarówno z pisownią z łącznikiem, czyli łapu-capu, jak i bez łącznika, czyli łapu capu. Mamy więc tutaj dowolność. Możemy mówić i pisać, i tak, i tak.
Wyrażenie łapu-capu/łapu capu oznacza robić coś w pośpiechu, nieuważnie, niestarannie, bez wcześniejszego przemyślenia tego.
Należy jednak pamiętać o tym, żeby zachować konsekwencję w danej wypowiedzi pisemnej. Jeżeli zdecydujemy się na formę łapu-capu, czyli tę z łącznikiem, to w całej treści powinniśmy stosować właśnie ją. I odwrotnie, jeżeli wybierzemy formę łapu capu, czyli tę bez łącznika, analogicznie używamy jej w całej treści naszej wypowiedzi.
Łapu-capu czy łapu capu? Przykłady zdań
- Posprzątaj mieszkanie. Tylko zrób to dokładnie, a nie na łapu-capu.
- Nie piszcie wypracowania na łapu capu. Zróbcie to starannie.