fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Lingwista – kto to jest? Definicja, przykłady użycia

Słowo lingwista związane jest z językiem, ale nie chodzi tu o narząd ludzkiego ciała, lecz o system porozumiewania się. W języku polskim wyraz lingwista ma dwa znaczenia. Z całą pewnością znane są Wam oba z nich. Kogo nazywamy lingwistą? Jakie są poszczególne znaczenia tego słowa? To wszystko znajdziecie w poniższym tekście.

Lingwista - kto to jest? Definicja, synonimy, słownik Polszczyzna.pl

Lingwista – pochodzenie wyrazu, czyli o etymologii

Słowo lingwista pochodzi bezpośrednio od łacińskiego słowa lingua, które oznacza ‘język’.

Lingwista – kto to jest? Definicja słowa

1Lingwistą nazywamy naukowca zajmującego się badaniem języka rozumianego jako system znaków dźwiękowych służących do porozumiewania się przez członków danego narodu, społeczeństwa. Przedmiotem zainteresowania lingwisty jest badanie języka pod kątem jego jednostek, struktury, funkcji i rozwoju. Lingwistę inaczej można nazwać językoznawcą.

2Gdy mówimy o lingwiście w drugim znaczeniu, to można w ten sposób określić poliglotę, czyli osobę, która zna wiele języków obcych. Lingwista potrafi biegle posługiwać się zarówno w mowie, jak i w piśmie każdym z języków, których się nauczył. Ma niebywałą zdolność do ich przyswajania.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Anglicyzmy w języku polskim

Lingwista – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, kto to jest lingwista, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

Lingwista – synonimy w pierwszym znaczeniu

  • Językoznawca.

Lingwista – synonimy w drugim znaczeniu

  • Poliglota.

Lingwista – wyrazy pokrewne

  • Lingwistyka,
  • lingwistka,
  • lingwistyczna,
  • lingwistycznie,
  • lingwistyczny.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Przykłady użycia wyrazu lingwista

We wczesnym okresie nauczyciel umiarkowanie posługuje się podręcznikiem (musi być kolorowy), ale ma do dyspozycji całą gamę pomysłowych wycinanek, układanek, zaprasza dzieci do malowania, lepienia cudów z plasteliny. W przedszkolu idealnym wyjściem byłaby integracja wszystkich zajęć z językiem, np. gimnastykę też można prowadzić po angielsku, podobnie zajęcia plastyczne, zabawę w teatr itp. To się uda, jeżeli przedszkolanka jest również lingwistką. Zabawowo, ciekawie ma być również na zajęciach angielskiego, niemieckiego czy innego języka w pierwszych klasach szkoły podstawowej. W trzecim roku nauki już wprowadzana jest systematyka, dzieci zaczynają pisać.

Anna Kościelecka, Minimum cztery godziny, „Dziennik Bałtycki”

Niejednokrotnie problemów przysparzają lektoraty. Wiadomo – nie każdy urodził się lingwistą. A tu zajęcia z języka obcego ciągną się przez 5 semestrów i kończą się egzaminem [...].

Marzena Wiśniak, Studia: Łódź akademicka 98/99, „Magazyn Puls Studenta”

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.