fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Milenium, czyli co? Znaczenie słowa i przykłady użycia

Słowo milenium wywodzi się z łaciny i można je zapisać aż na trzy sposoby. Jak? Sprawdźcie w naszym artykule! Poznacie nie tylko różne możliwości pisowni, ale także zrozumiecie, w jakich okolicznościach i kontekstach używa się tego wyrazu oraz jak poprawnie go odmienić.

Milenium co to jest co znaczy czym jest millenium czy milenium pisownia wyjaśnienie pojęcia definicja znaczenie milenia milenium milenialsi kim są kto to pisownia pokolenie przykłady słownik Polszczyzna.pl

Co oznacza milenium? Definicja słowa

Wyraz milenium, od łacińskich słów: mille ‘tysiąc’ i annus ‘rok’, jest określeniem czasu obejmującego tysiąc lat. Oznacza zatem tysiącletni okres, a także tysięczną rocznicę, np. jakiegoś wydarzenia czy istnienia czegoś. W ujęciu kalendarzowym i historycznym milenium jest zamiennikiem wyrażenia tysiąclecie.

Odmiana liczebnika tysiąc sprawia czasem trudność. Sprawdźcie:

Rok dwutysięczny i dwa tysiące pierwszy. Jak odmieniać daty?.

Milenium w przykładach

W zrozumieniu znaczenia słowa milenium pomocne mogą okazać się poniższe przykłady zdań.

  • Wkraczamy w trzecie milenium chrześcijaństwa (= w znaczeniu jednostki czasu).
  • W 1966 roku obchodziliśmy milenium chrztu Polski (= w znaczeniu rocznicy wydarzenia)*.

* To samo zdanie możemy zapisać, stosując wielkie litery.

  • W 1966 roku obchodziliśmy Milenium Chrztu Polski (lub Milenium Chrztu Polski).
  • W 1966 roku obchodziliśmy Millennium Poloniae, czyli Tysiąclecie Państwa Polskiego (lub 1000-lecie Państwa Polskiego).

Wariantów jest sporo – dlaczego? Przeczytajcie zasady pisowni poniżej.

Milenium – różne formy zapisu tego samego słowa

Milenium możemy zapisać również, podwajając l oraz n: millennium. Niekiedy można spotkać następującą formę: millenium. Znawcy języka polskiego odradzają jednak ten zapis , a wiele słowników nawet nie wymienia takiej możliwości pisowni.

Co więcej, dopuszczalny jest zapis wielką literą, dlatego w użyciu mamy: milenium/Milenium albo millennium/Millennium.

Słowny zapis wyrażeń odnoszących się do czasu bywa niekiedy kłopotliwy.

Wyrazy pokrewne

  • milenijny
  • milenijność
  • milenialsi**

** O milenialsach, czyli osobach urodzonych w latach 80. i 90. XX wieku, mówi się również jako o nowej generacji, pokoleniu cyfrowym czy pokoleniu Y wkraczającym w nowe milenium. Stąd określenie pokolenie Milenium.

Popularne połączenia ze słowem milenium

  • drugie/ trzecie milenium
  • nowe milenium
  • pokolenie Milenium

Milenium na co dzień

Ze słowem milenium spotykamy się na co dzień. Na polskim rynku funkcjonuje Bank Millennium. Zastosowanie słowa Millennium w nazwie tej instytucji tłumaczy jej hasło reklamowe: Tradycyjna bankowość w nowoczesnym wydaniu. Użycie słowa Millennium wydaje się spójne z dewizą banku. Tysiąc lat to długi okres, stąd mowa o tradycji, z kolei określenie nowoczesne to odnośnik do najczęstszego połączenia wyrazowego nowe milenium. Zabawa znaczeniami słów jest fascynująca, nieprawdaż? ☺

Przykłady użycia słowa milenium w literaturze

Już jest milenium. Już zawsze i wszędzie
pochody dziewcząt w bieli i chłopców w błękitach
przez złote miasta uśmiechnięte do pustego nieba.
Siódmego dnia deszcz ustał, powstały kolejki.
Szare chmury opadły jak muzyczna tapeta.

Andrzej Sosnowski, Milenium

Telewizor i tak jest najwierniejszym nocnym sojusznikiem. Program nigdy się nie kończy. Gdyby tak zebrać wszystkie kanały w jedną wiązkę, byłoby to coś w rodzaju współczesnego perpetuum mobile, które jest samowystarczalne i nie tylko konsumuje energię, ale i ją wytwarza i tak się napędza ku końcowi świata. No, w każdym razie końcowi milenium.

Mariusz Cieślik, Śmieszni kochankowie

Przykłady użycia słowa milenium w prasie

W związku z przełomem wieków i nadejściem nowego Milenium narodowe stoisko polskie odwzorowywało dotychczasowe osiągnięcia naszego kraju w dziedzinie historii i kultury, a jednocześnie nawiązywało do nowoczesności, postępu nauki i techniki XXI wieku.

Beata Janczarska, „Gazeta Miejska”, 2000

Impuls do wymiany listów wyszedł ze strony Episkopatu Polski. Osobą wiodącą był w nim Prymas Wyszyński. Motywem do powstania orędzia była chęć godnego uczczenia nadchodzącego milenium chrztu Polski. Motyw ten doskonale rozumieliśmy.

Bartosz Dudek, Odpowiedź była niezadowalająca, „Gazeta Wyborcza”, 1995

Milenium – odmiana słowa

Zauważcie, że w liczbie pojedynczej wyraz milenium w każdym przypadku ma taką samą formę, zaś w liczbie mnogiej się odmienia.

liczba pojedyncza
M. milenium
D. milenium
C. milenium
B. milenium
N. milenium
Ms. milenium
W. milenium
liczba mnoga
M. milenia
D. mileniów
C. mileniom
B. milenia
N. mileniami
Ms. mileniach
W. milenia

?

Napisane przez

Absolwentka lingwistyki stosowanej i filologii germańskiej. Miłośniczka języka polskiego i języków obcych: niemieckiego, włoskiego i angielskiego, którymi płynnie włada. Zagadnienia językowe nie są jej obce, a jako córka polonistki poprawianie wszystkiego i wszystkich wokół ma we krwi. Lubi podróżować i otaczać się pięknymi rzeczami, w tym literaturą piękną i nie tylko.

X