fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Na razie czy narazie – jak to poprawnie zapisać?

Na razie czy narazie – jak to zapisać? Razem czy osobno? W tym poradniku dowiecie się, jak w języku polskim zapisujemy wyrażenia przyimkowe. Poznacie też synonim omawianego wyrazu, byście łatwiej mogli zapamiętać poprawną formę. Czytajcie dalej!

Na razie czy narazie – jak to poprawnie zapisać? Razem czy osobno? Polszczyzna.pl

Poprawna jest tylko pisownia rozłączna: na razie. Dlaczego rozłączna? Czytajcie dalej. Poniżej znajdziecie wyjaśnienie.

Na razie czy narazie? Wyjaśnienie pisowni

Dlaczego na razie piszemy osobno? Bo w ten sposób zapisujemy w języku polskim wyrażenia przyimkowe, np. na pewno, w sklepie, u mnie.

Tego zwrotu używamy, gdy mówimy, że coś będzie się działo, dopóki się nie zmieni, np. Na razie o tym nie myślę, bo mam inne rzeczy na głowie, lub gdy chcemy się pożegnać, np. To na razie, do zobaczenia jutro!.

Na razie czy narazie? Jak zapamiętać poprawną formę?

Pomocą w zapamiętaniu może być synonimiczny zwrot na ten moment, w którym nie ma wątpliwości co do rozdzielnej pisowni poszczególnych członów.

Częste błędy

Mimo jasnych reguł dotyczących pisowni wyrażeń przyimkowych w praktyce często dochodzi do błędów. Narazie, pisane razem, to typowy przykład pomyłki, którą Polacy robią, gdy kierują się intuicją lub analogią do innych zbitków wyrazowych. Ważne jest, aby pamiętać, że nie każde wyrażenie, które brzmi spójnie, wymaga pisowni łącznej. Przykładem mogą być również wyrażenia takie jak od razu czy po raz – mimo pewnej spójności fonetycznej wymagają one pisowni rozłącznej.

Na razie czy narazie? Już wszystko jasne! Przykłady użycia poprawnej formy

  • Na razie nie potrzebuję pomocy, ale dziękuję za taką możliwość.
  • Na razie zostanę w domu i poczekam na lepszą pogodę.
  • Zakończyliśmy na razie nasze poszukiwania, ale będziemy kontynuować jutro.
  • Na razie skupiam się na nauce do egzaminów, więc nie mam czasu na dodatkowe zajęcia.
  • Na razie, do zobaczenia później!

A jeśli masz problemy z właściwą pisownią w języku polskim, szczególnie gdy napotykasz dylematy takie jak wogóle czy w ogóle, a może napewno czy na pewno lub też z pewnością czy spewnością, nie przejmuj się, nasze artykuły są stworzone po to, by dostarczać Ci klarownych odpowiedzi i wsparcie, kiedykolwiek się z nimi zmagasz. A co więcej, jeśli pragniesz szybko i skutecznie wyeliminować błędy, nasze internetowe narzędzie do korekty tekstu będzie niezastąpione. Pozwoli Ci ono z łatwością opanować zarówno gramatykę, jak i ortografię oraz interpunkcję, eliminując wszelkie przeszkody na drodze do perfekcji w języku polskim! Poprawna pisownia od teraz jest na wyciągnięcie dłoni!

Napisane przez

Absolwentka specjalizacji redaktorskiej na Wydziale Polonistyki. Studia wybrała dla literatury, skończyła – ze względu na językoznawstwo.

X