fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nadawca – kto to jest? Definicja i przykłady użycia

Gdyby wśród użytkowników języka polskiego przeprowadzić ankietę lub uliczną sondę z pytaniem Kto to jest nadawca?, to z całą pewnością większość odpowiedziałby, że to osoba wysyłająca pocztą list lub paczkę. Jest to jak najbardziej zgodne z prawdą. Ale nadawcą można jeszcze określić kogoś innego i nie tylko człowieka. Kogo jeszcze nazywamy nadawcą? Odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście.

Nadawca - kto to jest? Kim jest? Co to znaczy? Wyjaśnienie, synonimy, przykłady. Słownik Polszczyzna.pl

Nadawca – czyli kto? Kto to jest? Co to znaczy? Definicja słowa

1Nadawcą określamy osobę, która za pośrednictwem poczty wysyła jakąś przesyłkę, którą może być na przykład list lub paczka. Czasami na przesyłce można znaleźć dane nadawcy, czyli imię i nazwisko lub nazwę instytucji czy firmy oraz adres.

2Jako nadawcę określa się również instytucję, która zajmuje się nadawaniem programów telewizyjnych lub radiowych. W tym przypadku będą to stacje radiowe lub telewizyjne.

3 Nadawca to także określenie stosowane w odniesieniu do osoby, która formułuje swoją wypowiedź w formie ustnej lub pisemnej.


Nadawca – wyrazy pokrewne

  • Nadawać,
  • nadawczyni,
  • nadawanie.

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrazu nadawca w literaturze

Żart bez riposty zdycha i w rezultacie zasmuca. Gdy ktoś w ciebie pstryknie żartem, oczekuje, że z nim zagrasz - że się odpstrykniesz, że odpowiesz, odpyskniesz, uszczypniesz, sykniesz... COKOLWIEK, byle dowcipnie. Rzucony w ciebie żart jest inwestycją, która daje inwestorowi satysfakcję wyłącznie wtedy, gdy jest to inwestycja szybkiego zwrotu z dużą nadpłatą. Żarty muszą skakać jak iskry i narastać. Skórę musisz mieć sprężystą, by żart cię nie zabolał, tylko odbił się ładnie w stronę nadawcy. Och... Czasami warto też żart zamortyzować - przyjąć na klatę i nie oddać od razu, tylko potrzymać przez jakiś czas, uzbroić w dodatkowe niespodziewane elementy i odrzucić, gdy nadawca się tego już nie spodziewa. To jest piękna gra. Piękne rozgrywki.

Wojciech Cejrowski, Podróżnik WC. Wydanie II poprawione

Dobry słuchacz, zanim zacznie odpowiadać, robi pauzy lub choćby informuje nadawcę, jak rozumie wypowiedzianą przez niego kwestię.

Jacek Santorski, Miłość i praca. Proste reguły sukcesu w biznesie i życiu osobistym

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X