fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Najczęstsze błędy ortograficzne popełniane w internecie

Czytaliście nasz raport dotyczący 100 najczęściej popełnianych błędów w internecie w 2018 roku? Jakie są Wasze wnioski? Czy często dostrzegacie te błędy w wirtualnej sieci? A może złapaliście się na tym, że któryś z nich sami popełniacie? Czy po przeanalizowaniu raportu pewne rzeczy nie są dla Was jasne? Spokojnie! My Wam pomożemy, ale po kolei  ̶  na początku przyjrzyjmy się błędom ortograficznym.

Najczęstsze błędy ortograficzne popełniane w internecie - Polszczyzna.pl

Wyrażenia przyimkowe

Według raportu najczęstsze błędy ortograficzne, jakie popełniamy, dotyczą wyrażeń przyimkowych. Nierzadko głowimy się nad tym, jak je poprawnie zapisać, a zasada w języku polskim jest prosta  ̶  takowe wyrażenia zapisujemy rozdzielnie. O które konkretnie wyrażenia chodzi?

  • Na pewno

To wyrażenie sprawia najwięcej problemów. Jest to też najczęstszy błąd ortograficzny zapisywany łącznie jako napewno. Jednak na pewno jako wyrażenie przyimkowe składające się z przyimka na oraz słowa pewno, które jest synonimem słowa pewnie, powinno być zapisywane rozdzielnie, np. Karolina na pewno jeszcze śpi, jest dopiero ósma. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tu: Na pewno czy napewno, w ogóle czy wogóle? Rozwiązujemy zagwozdkę językową.

  • W ogóle

To również wyrażenie przyimkowe, a więc zapisujemy je rozdzielnie. Ogół, tak jak w przypadku wyrażenia na ogół, tutaj też musi być oddzielony od przyimka w. Jeśli jednak zapisanie tego wyrażenia mimo wszystko okaże się dla Was problematyczne, aby uniknąć takich form jak wogle czy wogule, skojarzcie sobie powiedzenie  ̶  I w ogóle, i w szczególe.  ☺

  • Na razie

To kolejny przykład wyrażenia przyimkowego, a więc zapiszemy je rozdzielnie, czy to w sytuacji, gdy się z kimś żegnamy  ̶  Na razie, kolego!  ̶  czy też, kiedy chcemy powiedzieć: Czytam właśnie raport o najczęstszych błędach w internecie i na razie jedyne, czego pragnę, to rzucić się pod pociąg niczym Anna Karenina. Doszły nas słuchy, że kiedyś ktoś powiedział, iż są sytuacje, w których na razie zapisujemy łącznie jako narazie. Zdradzimy Wam jednak tajemnicę: takich sytuacji nie ma. ☺ O na razie pisaliśmy już tutaj: Na razie czy narazie – jak to poprawnie zapisać?.

  • Poza tym

To również częsty błąd ortograficzny, który popełniamy, zapisując to wyrażenie łącznie: pozatym. Możemy to sobie skojarzyć z poza tamtym, co do zapisu którego nikt żadnych wątpliwości nie ma. Zarówno poza tym, jak i poza tamtym to wyrażenia przyimkowe, a więc zapisujemy je rozdzielnie, np. Na razie nie mam czasu usiąść do tego referatu, poza tym mamy na to jeszcze dwa tygodnie; Poza tamtym wybrykiem Adam to raczej spokojny człowiek. Informacje na ten temat znajdziecie także tutaj: Poza tym czy pozatym? Który zapis jest poprawny?.

  • Co najmniej 

W przypadku tego wyrażenia przyimkowego, które jest błędnie zapisywane jako conajmniej, również pomocne może okazać się inne, mianowicie co więcej. Analogicznie co najmniej również zapiszemy rozdzielnie, np. W przyszłym roku chcę zdać wszystkie egzaminy co najmniej tak dobrze jak w tym. O co najmniej pisaliśmy też tutaj: Co najmniej czy conajmniej? Tylko jedna forma jest poprawna!.

  • Z powrotem

To wyrażenie sprawia problem pewnie dlatego, że przypomina inne, takie jak stąd, stamtąd czy znad i dlatego nierzadko jest zapisywane jako spowrotem lub zpowrotem. To jednak błąd, gdyż i tutaj mamy do czynienia z przykładem wyrażenia przyimkowego, a więc zapiszemy je rozdzielnie. Głoska z ulega co prawda ubezdźwięcznieniu, ale my tego ubezdźwięcznienia nie zapisujemy, dlatego piszemy wyłącznie z powrotem, np. Wybraliśmy inną drogę, gdyż nie chcieliśmy iść z powrotem tą samą.

Wyjątki zapisu wyrażeń przyimkowych

Dobrze jest zapamiętać regułę o pisowni wyrażeń przyimkowych, aby zredukować liczbę popełnianych przez nas błędów ortograficznych, aczkolwiek należy też wiedzieć, że jak to się często w naszym języku zdarza, istnieją od tej reguły wyjątki. Oto i one.

  • Naprawdę

Choć składająca się z przyimka na i rzeczownika prawda, partykuła naprawdę to wyjątek od reguły o pisowni wyrażeń przyimkowych rozdzielnie, dlatego zapis na prawdę jest niepoprawny (chyba że mowa o innym znaczeniu tego wyrażenia, o czym więcej możecie przeczytać tu: Naprawdę czy na prawdę? Wyjaśniamy, jak poprawnie zapisać to wyrażenie). Jak to z wyjątkami bywa, trzeba się ich po prostu nauczyć. Można pomóc sobie innymi, podobnymi przykładami, jak np. zaprawdę czy doprawdy lub zapamiętać, że prawda łączy!

  • Naprzeciwko

To kolejny wyjątek wyrażenia przyimkowego zapisanego łącznie. Być może błędna pisownia rozdzielna na przeciwko wynika z tego, że analogicznie do na wprost czy po przeciwnej stronie chcemy i naprzeciwko zapisać w ten sam sposób. Wychodząc naprzeciwko problemom, podpowiadamy, że pisowni łącznej w tym przypadku musimy się po prostu nauczyć.

Inne błędy ortograficzne

Prócz problemów z zapisywaniem wyrażeń przyimkowych według raportu mamy problemy także z innymi takimi wyrażeniami, jak też pojedynczymi słowami. Przyjrzyjmy się innym błędom ortograficznym, które popełniamy w internecie.

  • Na co dzień

Istnieje tak wiele różnych wersji, a poprawna jest tylko jedna: na co dzień, np. Na co dzień staram się być raczej pogodnym człowiekiem. Często mylimy na co dzień z codziennie, pisząc na przykład nacodzień lub na codzień, ale gdy przeanalizujemy to wyrażenie i dojdziemy do wniosku, że przecież w języku polskim wyraz codzień nie występuje, powinno być łatwiej. Co dzień jak co tydzień, co miesiąc etc.! ☺ Ten temat wyczerpaliśmy już tu: Na codzień, nacodzień, na co dzień? Rozwiązujemy problem językowy.

  • À propos

To wyrażenie sprawia duży problem, a jest niezwykle przydatne, dlatego często go używamy. Zapominamy jednak, że jest ono zaczerpnięte z języka francuskiego, a w nim występują litery, których w polskim alfabecie nie znajdziemy. Taką literą jest m.in. à. Przy wyrażeniu à propos zapominamy o akcencie, a pisownię upraszczamy błędnie do a propos lub apropo. Jeśli chcemy używać obcych zwrotów, powinniśmy respektować prawa, jakimi rządzi się język, z którego zostały one zaczerpnięte.

  • Sprzed

Sprzed może mieć kilka znaczeń, o który powiedzieliśmy już tutaj: Sprzed czy z przed? Wyjaśniamy, która forma jest poprawna. Błędny zapis zprzed może wynikać z panującego przeświadczenia, że zapis danego słowa zależy od sensu wypowiedzi . Otóż nie! W każdym przypadku zapiszemy to słowo łącznie, czyli sprzed, np. Sprzątnij mi to sprzed nosa, bo mi to przeszkadza; Zegarek, który nosisz, pochodzi jeszcze sprzed wojny.

  • Nie wiem, mój, już

Okazuje się, że niekiedy problem sprawiają nam wyrazy, których pisowni uczymy się na wczesnym etapie edukacji. Być może wynika to z tego, że niektóre „żarty językowe” pojawiające się w internecie zadomawiają się w języku użytkowym do tego stopnia, że zapominamy o podstawowych zasadach pisowni. Dotyczy to błędów ortograficznych, jakie popełniamy, pisząc chociażby niewiem (a przecież na pewno pamiętamy zasadę, że nie z czasownikami piszemy oddzielnie, czyli w tym przypadku zapiszemy nie wiem), muj (poprawny zapis to mój, gdyż wymienia się na moje) oraz jusz (co prawda ostatnia zgłoska się ubezdźwięcznia, ale poprawnie zapisujemy to słowo jako już).

Być może zainteresuje Cię również tekst: 100 najczęściej popełnianych błędów w Internecie w 2018 roku

Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy Wam zasady poprawnej pisowni powyższych wyrażeń oraz słów tak dobrze, że wspólnie zredukujemy liczbę popełnianych przez nas błędów ortograficznych, a w przyszłym raporcie takowe w ogóle się nie pojawią. Ortografia to ważna rzecz i zachęcamy do tego, aby szczególnie się jej przyjrzeć. Jeśli nie czytaliście jeszcze naszego raportu, koniecznie to zróbcie: 100 najczęściej popełnianych błędów w Internecie w 2018 roku. Polecamy Wam również nasze inne teksty dotyczące ortografii, np. Wyrazy sprawiające (zaskakujące) trudności ortograficzne czy Nie masz idei, nie masz nadziei? Posłuchaj tej historii… Pisownia wyrazów zakończonych na -i, -ji, -ii.

Po tej lekturze koniecznie spróbujcie swoich sił w naszych kwizach: ortograficznym oraz ortograficzno-fleksyjnym. Wszak nie samą „suchą” treścią człowiek żyje. ☺

Napisane przez

Z wykształcenia – muzyk, z zamiłowania – kucharz (acz kuchni bezmięsnej) i cyklistka. Pasjonatka życia, przyrody, dalekich podróży i wewnętrznej harmonii. Gra na skrzypcach i oboju współczesnym, ale głównie – na obojach historycznych.