fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Naród czy naród? Dużą czy małą literą? Która forma jest poprawna?

Użytkownicy języka polskiego miewają kłopoty z różnymi dziedzinami dotyczącymi naszej ojczystej mowy. Najczęściej to popełnianie błędów ortograficznych, zasady pisowni łącznej i rozdzielnej oraz wybór między dużą i małą literą. O pomyłkę bardzo łatwo, a od tego, czy poprawnie zapiszemy dane słowo, może zależeć choćby to, czy dostaniemy w szkole dobrą ocenę. Naród czy naród – dużą czy małą literą? Dowiecie się tego z treści poniższego poradnika językowego.

Naród czy naród? Dużą czy małą literą? Jak poprawnie to zapisać?

Poprawna forma zależy od kontekstu wypowiedzi. Wyjaśnienie poniżej.

Naród czy naród? Dużą czy małą literą? Poprawna forma

Odpowiedź wydaje się dość jednoznaczna. Wyraz naród powinniśmy zapisywać małą literą. To zwykłe słowo, które nie wymaga od nas zapamiętywania jakichś szczególnych zasad dotyczących poprawnej pisowni, z wyjątkiem tego, żeby było zapisane z użyciem ó.

W tej kwestii możemy jednak zrobić pewien wyjątek. Jeżeli chcemy podkreślić nasz szacunek i uczucia do narodu, z którego pochodzimy, dla uwydatnienia tychże emocji możemy wówczas wyraz Naród zapisać dużą literą.

Analogicznie tę zasadę możemy zastosować do słowa ojczyzna/Ojczyzna.

Należy jednak pamiętać by nie przesadzać z odstępowaniem od powszechnie obowiązującej reguły.

Pomimo tego, że słowo naród zasadniczo zapisujemy małą literą, trzeba pamiętać o tym, że nazwy narodowości zawsze zapisujemy dużą literą, na przykład: Polacy, Niemcy, Anglicy.

A co nazywamy narodem? To duża grupa ludzi posiadająca wspólne pochodzenie, przeważnie mówiąca tym samym językiem, związana wspólną historią i kulturą oraz wspólnymi interesami politycznymi i gospodarczymi.

Naród czy naród? Dużą czy małą literą? Przykłady zdań

  • Z naszego Narodu wywodzi się wiele znanych osób.
  • Na lekcji historii poznajemy dzieje narodu polskiego.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.