fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Neologizmy – ranking z ostatniej dekady. Jak na przestrzeni lat zmieniło się słownictwo Polaków?

Nasze słownictwo ulega znacznym zmianom i nie da się tego ukryć. Tworzymy nowe słowa, bo i nasze życie się zmienia. W związku z tym coraz więcej sytuacji, rzeczy i zachowań ludzkich potrzebuje swojej nazwy. W dzisiejszym artykule przedstawiamy 15 najbardziej znanych neologizmów ostatniej dekady.

Neologizmy – ranking z ostatniej dekady. Jak na przestrzeni lat zmieniło się słownictwo Polaków? - Polszczyzna.pl

Neologizmy – czym właściwie są?

Neologizmy to najprościej rzecz ujmując takie słowa, które powstały z potrzeby chwili lub w wyniku działań artystycznych. To właśnie z nimi najbardziej kojarzony jest Stanisław Lem, który za pomocą odpowiednich połączeń dwóch wyrazów tworzył neologizm doskonale oddające rzeczywistość, na przykład czarnonoc. Jednak takie nowe twory językowe pojawiają się nie tylko w dziełach artystycznych, ale także w codziennych rozmowach, zwłaszcza wśród młodzieży. I to właśnie te drugie, które pojawiły się w ciągu ostatnich 10 lat, chcemy Wam przedstawić.

Neologizmy – ranking ostatnich 10 lat

Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy ranking najbardziej znanych neologizmów ostatnich 10 lat. Dodajmy tylko, że jest to nasz subiektywny wybór.

1 Plażing, leżing i smażing

I kto by powiedział, że za te słowa odpowiedzialna jest reklama piwa Łomża? Oznaczają one nic innego jak: plażowanie; leżenie oraz opalanie. Co ciekawe, sama reklama zawierała również hasło łomżing, które wcale jednak nie oznaczało zwiedzania miasta w województwie podlaskim, ale spędzanie czasu z piwem Łomża w ręku.

2 Urlop tacierzyński

Ten neologizm pojawia się ostatnio coraz częściej. Powstał w wyniku nowej sytuacji społecznej, gdy zamiast matki to właśnie ojciec rezygnuje z pracy i opiekuje się dzieckiem.

3 Alternatywka

W naszym rankingu nie mogło zabraknąć młodzieżowego słowa roku 2019. Oznacza ono dziewczynę, której upodobania i sposób zachowania znacznie różnią się od tych, które reprezentują inni. Za symbol alternatywek uważa się Billie Eilish.

4 Jesieniara

Skoro było młodzieżowe słowo roku, to musimy omówić także słowo numer dwa na tej samej liście. Jesieniara to określenie osoby, która ze wszystkich pór roku najbardziej lubi jesień. Powód? Może się inaczej, cieplej ubrać, umalować, a przy tym spędzić miły wieczór pod kocem z kubkiem herbaty w dłoniach i włączonym Netflixem.

5 Smakówka

Tego neologizmu używamy, gdy chcemy życzyć komuś smacznego. Jednak nie tylko! Jeżeli bardzo smakowała Wam pizza, którą niedawno jedliście, również możecie powiedzieć: W tej pizzerii obok jest smakówka pizza.

6 Lambadziara

To dość obraźliwe określenie kobiety, która lubi spędzać dużo czasu na imprezach, wyzywająco się ubiera, a jej sposób zachowania przez wielu określany jest jako nieodpowiedni.

7 Wypoczek

Ten neologizm można uznać za próbę stworzenia polskiego określenia na słowo weekend. Oznacza ono bowiem sobotę i niedzielę.

8 Parawaning

Zjawisko, które występuje w nielicznych krajach. W Polsce jest ono tak nasilone, że doczekało się swojej nazwy. Dotyczy ono rozstawiania parawanów we wszystkich wolnych miejscach na plaży.

9 Blogerka, youtuberka, instagramerka, influencerka

Słowa, które powstały po to, aby nazwać pracę osób w różnych kanałach mediów społecznościowych.

10 Twarzoksiążka

Neologizm, który powstał podobnie jak dwudzionek, czyli stanowi próbę nadania polskiej nazwy obcemu wyrazowi, w tym przypadku Facebookowi.

11 A mi to lotto

Powiedzenie znane z reklamy, które można uznać za neologizm. Oznacza ono obojętny stosunek w danej kwestii.

12 PLN-y

To oczywiście pieniądze. I tak zamiast powiedzieć, że Brakuje mi dwóch złotych, wiele osób mówi: Brakuje mi dwóch PLN-ów.

13 Zapodaj

Najczęściej to słowo jest prośbą o włączenie jakiegoś utworu, na przykład Zapodaj piosenkę Organka. Jednak coraz częściej pojawia się także w prośbach o to, aby ktoś nam coś podał, na przykład Zapodasz mi butelkę szampana?.

14 Jednohandlówka

Określenie handlowej niedzieli, która wypada raz w miesiącu.

15 Holideje

Wolne dni w pracy wynikające albo ze świąt, albo z racji tego, że przebywamy na urlopie.

O których neologizmach zapomnieliśmy? A może znalazły się w naszym rankingu Wasze ulubione? ?

Napisane przez

Miłośniczka Polskiego Języka Migowego, czeskiej kultury i zespołu Bon Jovi. Interesuje się sztuką, dziedzictwem kulturowym i organizacją wydarzeń kulturalnych. Relaksuje się, pisząc teksty, czytając poezję i pijąc kawę.

X