fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Niedźwiedzia przysługa – co to znaczy? Definicja, synonimy, przykłady, słownik

Ze związkami frazeologicznymi jest tak, że wyrażają więcej niż tysiąc słów. Jest to szalenie ciekawy dział nauki o języku i warto znać znaczenie i pochodzenie frazeologizmów. Mogą one, sprytnie wplecione w zdania, pomóc w lepszym zrozumieniu wielu kwestii, bowiem nie wymagają opisowych i złożonych tłumaczeń. Jednak aby tak się stało, musimy wiedzieć, jak poprawnie ich używać. Czym zatem jest niedźwiedzia przysługa? W jakich sytuacjach możemy się posłużyć tym frazeologizmem? I wreszcie – jakie jest jego źródło? O tym wszystkim przeczytacie w naszym artykule.

Niedźwiedzia przysługa znaczenie. Co to znaczy, definicja. Synonim inaczej frazeologizm powiedzenie przykłady słownik Polszczyzna.pl

Niedźwiedzia przysługa – co to jest? Znaczenie 

Niedźwiedzią przysługą nazywamy takie działanie, które zamiast pożytku przynosi szkodę. Działamy w dobrej intencji, jednak rezultat jest nie najlepszy. Jest to zatem przysługa nie w porę, wręcz zupełnie niepotrzebna.

Przykłady

Jeśli napiszę za ciebie ten test, to wyrządzę ci niedźwiedzią przysługę. Musisz się tego nauczyć sam!

Chciałam pomóc koleżance przy odpowiadaniu z historii, ale podałam jej złe daty i nie zaliczyła. Taka to niedźwiedzia przysługa


Pochodzenie frazeologizmu niedźwiedzia przysługa

Źródłem pochodzenia naszego dzisiejszego bohatera jest bajka o niedźwiedziu i pustelniku, którzy się przyjaźnili. Pewnego razu niedźwiedź, chcąc spędzić muchę z czoła swojego przyjaciela, zabił go.

Mimo że źródłem frazeologizmów jest głównie literatura, a przede wszystkim Biblia (ciemności egipskie, hiobowe wieści) i mitologia (męki Tantala, Chimeryczny nastrój), kopalnią takich związków, jak widzimy, jest również świat zwierząt. Swoją wiedzę na ten temat możecie uzupełnić, czytając ten artykuł:

Synonimy i wyrazy bliskoznaczne frazeologizmu niedźwiedzia przysługa

  • Krzywda,
  • nieszczęście,
  • strata,
  • szkoda,
  • ubytek,
  • uszczerbek.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Niedźwiedzia przysługa – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym słowem

  • Wyświadczyć komuś niedźwiedzią przysługę,
  • wyrządzić komuś niedźwiedzią przysługę,
  • zrobić komuś niedźwiedzią przysługę,
  • oddać/oddawać komuś niedźwiedzią przysługę.

Przykłady użycia frazeologizmu niedźwiedzia przysługa

Przykłady użycia w prasie

Przemilczanie sprawy abp. Juliusza Paetza byłoby niedźwiedzią przysługą oddaną dobremu imieniu Kościoła w Polsce. Nie może być tak, że dostojnikom państwowym, politykom, potentatom biznesu patrzy się na ręce, a elicie kościelnej nie [...].

A. Szostkiewicz, Przerwane milczenie, „Polityka”, 2002

Testy gimnazjalne z odpowiedziami wyciekły do Internetu. Była to jednak raczej niedźwiedzia przysługa dla gimnazjalistów. Dostęp do tekstów miały nieliczne osoby, a w tej sytuacji zawsze istnieje możliwość powtórzenia egzaminu. Na szczęście w tej chwili Centralna Komisja Egzaminacyjna nie ma takiego zamiaru. Sprawca zamieszania został już zidentyfikowany.

M. Maj, Dziennik internautów, 2009

Związki frazeologiczne to niekończąca się zabawa! Poprawne wplecenie ich w zdania to niezwykła umiejętność, dlatego mamy nadzieję, że chętnie będziecie po nie sięgać.
Swoją wiedzę na ich temat możecie poszerzyć, czytając nasze artykuły, ale prócz nich polecamy zajrzeć m.in. do Wielkiego słownika frazeologicznego PWN, który jest świetnym źródłem wiedzy o przysłowiach, sentencjach i różnego rodzaju wyrażeniach, także obcojęzycznych.

Napisane przez

Z wykształcenia – muzyk, z zamiłowania – kucharz (acz kuchni bezmięsnej) i cyklistka. Pasjonatka życia, przyrody, dalekich podróży i wewnętrznej harmonii. Gra na skrzypcach i oboju współczesnym, ale głównie – na obojach historycznych.